قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳٩٠/٧/۱٦

فیض اله پیری:روزگاری کردستان را پایتخت موسیقی ایران می خواندند و اصالت نغمه ها و ملودروزگاری کردستان پایتخت موسیقی ایران بود ی های این دیار بر تارک موسیقی اقوام ایران زمین خودنمایی می کرد، اگرچه هنوز موسیقی استان کردستان، بخش بزرگی از هویت موسیقی کشورمان است، اما مشکلات فراروی آن می رود تا اندک اندک این هنر اصیل کردستان را به حاشیه رانده و تولید آن در خور نام و تاریخ آن نباشد.
سالهای نه چندان دور ، در عرصه موسیقی کردستان و به ویژه بعد از انقلاب اسلامی، فرصتی فراهم شد که چهره هایی چون کامکارها، عندلیبی ها، تعریف ها و ... به موسیقی کشور معرفی شوند. گلبانگ این نوای دلنشین در نیمه‌ی نواختن، سکوت کرد و امروز در میان هیاهوی روزگار کمتر سخنی از چگونگی ظهور بزرگانی در عرصه موسیقی ایرانی با تکیه بر اصالت موسیقی کردی گفته می‌شود. از دیگر سو امکانات اندک و بالا بودن هزینه تولید در شهرستان ها و مهمتر از همه روش دردآور تکثیر غیرمجاز تولیدات موسیقایی و شاید عدم حمایت مردمی و دولتی از هنرمندان موسیقی -آنگونه که انتظار دارند- باعث شده که دیگر سایه بازارپسندی بر تولیدات حاکم شود. در این میان هستند اندک هنرمندانی که با چنگ و دندان و از راه کنسرت و بعضا آموزش هنرجویان هنوز خود را سرپا نگه داشته و به آینده چشم دوخته اند . این گزارش در پی تحلیل پتانسیل ها و سرمایه های موسیقی کردستان نیست و تنها گوش سپردن به درد دلهای جمعی از فعالان این عرصه است که در پایان نیز به دیدگاه مسئولان مرتبط نیز اشاره ای کوتاه دارد. . .

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳٩٠/٧/٤

فیض اله پیری: از زمانی که نخستین ماشین چاپ توسط مرحوم »ایرج علاقبند بهرامی« به کردستان آمد، 76 سال می گذرد؛ هردم رویایی و هر سال آرزویی نوآورانه این صنعت نحیف و نوپا را انتظار می کشد، اما دریغ از برآورد شدن انتظارات، آن گونه که اهالی این صنعت می خواهند. . . .


ادامه مطلب ...
فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :