قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/۳/۱۳

قصرشيرين ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۱۱‬ 

 

           

                                   سه  نما ی قديمی از قصر شيرين

 

ريیس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان قصرشيرين گفت : متاسفانه بخش عمده‌اي از مردم قصرشيرين از آثار تاريخي و باستاني موجود در اين شهرستان اطلاع و شناخت كافي ندارند.  

" داريوش فرماني" روز چهارشنبه در جريان بازديد جمعي از بانوان شهرستان قصرشيرين از مجموعه تاريخي كاروانسراي عباسي اين شهرستان افزود : اجراي اين چنين برنامه‌هايي با هدف معرفي و شناسايي آثار باستاني و همچنين سابقه و قدمت تاريخي اين شهرستان به ساكنين منطقه است.

وي اظهار داشت: ساختمان تاريخي كاروانسراي عباسي يك بنا با چهار ايوان بجاي مانده از دوران شاه عباس صفوي است كه در آن زمان از اين مجموعه به عنوان محلي براي اسكان زايران عتبات عاليات و همچنين تجار راه ابريشم استفاده مي‌شد.

وي تصريح كرد: بخشي از اين بنا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تخريب و در آن يك واحد آموزشي احداث شد و مردم قصرشيرين از بخش‌هاي باقيمانده اين بناي تاريخي نيز كه شامل ايوان ورودي مي‌باشد به عنوان محلي براي برگزاري آيين‌هاي عزاداري ايام محرم استفاده مي‌كردند.

فرماني با اشاره به‌خسارت‌هايي كه در دوران جنگ تحميلي به اين اثر تاريخي وارد شد، افزود : در دوران بازسازي به همت سازمان ميراث فرهنگي شكل اصلي اين بنا به حالت قبلي خود مرمت شده و عمليات بازسازي آن ادامه دارد.

به گفته وي، براي استفاده بهينه از اين اثر تاريخي و جذب گردشگر در حال ايجاد غرفه‌هاي سنتي، موزه مردم شناسي، قهوه‌خانه سنتي و زايرسرا در داخل اين مجموعه هستيم.

او تصريح كرد: تا كنون ‪ ۴۲‬اثر تاريخي در سطح شهرستان مرزي قصرشيرين شناسايي شده كه از اين تعداد تنها شش اثر آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌است.

وي خاطر نشان كرد: از آثار تاريخي شهرستان قصرشيرين كه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده مي‌توان به "كاخ خسرو ، چهار قاپي ، بالا قلعه ، قلعه سومار و كاروانسراي شاه عباسي" اشاره كرد.

شهرستان مرزي قصرشيرين در غرب استان كرمانشاه واقع است

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :