قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/٧/۱٩

ازخالق »شاره كه م سنه» تقدیر شد
16 مهر 84
سیروان ـ پيری: شامگاه سه شنبه گذشته حوض آب» خانه كرد« سنندج تصاویر مدیران و مردمانی را در خود انعكاس می داد كه جملگی برای حق شناسی از چهره ای سرشناش در این عمارت تاریخی گرد هم آمده بودند

. استاد »محی الدین حق شناس« خالق منظومه »شاره كه م سنه« با آنكه ایام كهولت را سپری می كند اما همچنان فولكلور جویی می كند و فولكلور شهر و مردمان دیار خود را در  قالب اشعار كردی به تصویر می كشد. صاحبان این فولكلور به پاس زحمات او به قدرشناسی اش آمدند و در مراسمی شایسته كه با حضور مسئولان و توسط سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی وانجمن دوستداران میراث فرهنگی برگزار شد، با دسته های گل به او ادای احترام كردند و سپاس گفتند.
سرآغاز آیین تقدیر از محی الدین حق شناس با سخنان »ابراهیم زارعی« مدیر كل میراث فرهنگی و گردشگری استان كردستان بود كه ارج نهادن به مقام بزرگان جامعه را ضروری خواند.
او چهره هایی چون  »علی اكبر بهزادیان« و محی الدین حق شناس را حافظان فولكلور كردی خواند و تقدیر از صاحبان هنر و فولكلور را افتخار و مایه خوشحالی دانست.
»كامبیز قصری« رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی نیز تجلیل از محی الدین حق شناس را
آغازی  برای تجلیل از بزرگان  كردستان خواند و خلق اثر »شاره كه م سنه« را محصول ذوق واحساس و نیاز خواندكه خالق آن با ظرافتی خاص فولكلور و گویش مردمان سنندج را كه در حال فراموشی بود حفظ كرد. او به نقل ازحق شناس گفت كه شاره كه م سنه همراه با اشك و نفس سروده شده است.
قصری خواستار آن شد كه مكانهای عمومی به نام بزرگان سنندج و از جمله محی الدین حق شناس نامگذاری شود.
در پی سخنان قصری وآن هنگام كه هوا به تاریكی می گرائید و خرمن ماه می رفت در میان آب حوض خانه كرد ظاهر شود، پیرمردی 80 ساله از میان مردمان برخاست و با كمك فرزندش در جایگاه قرار گرفت.
حق شناس از سكوت و ضعف بینایی و فراموشی خود سخن گفت و هدف  زندگی خویش را تنها خدمت به شهرش - سنندج - بیان كرد و به قول خود»سنه سه روه تمه سه روه تم بۆ چه س« (سنندج سرمایه من است، دیگر ثروت نمی خواهم)
او آنگاه سخن از ناتوانی خود در نوشتن گفت اما به یاد »سید علی اصغر كردستانی« كه او را »كم نظیر در بشریت« خواند افتاد كه اكنون به سان او به ماندگاری صدا می اندیشد و خاطرات خود را با صدای خود در كاست ها ضبط می كند كه آمارش به 50 و 60 رسیده است. صدای خاطرات او روایاتی از سنندج از محله های قدیمی شهر، بزرگان، ادبا، فولكلور و شعرا، آسیاب های سنتی و قهوه خانه های قدیمی با خود دارد كه به گفته صاحب آن صدا،‌همچنان اصرار بر تكمیل كردن آن  و ضبط خاطراتش دارد. حق شناس آن گاه ، به اختصار به شرح خاطراتی از خود و حیات انسانی و جانوری سنندج در دهه های گذشته پرداخت و تصاویر آن زمان را برای دقایقی درخانه كرد مجسم كرد.
آن هنگام كه جملگی مردمان به احترامش سكوت كرده و با اشتیاق سخنانش را گوش می دادند، از 50 نوع پرنده و چرنده سخن به میان آورد ومحله های »تكیه و چمن« ، »امانیه« ، »آبیدر« و »تك درخت« آن و ... را با خاطراتی به یاد آورد و سپس سفر خود به »كرفتو« ، »چل چشمه«،‌»شیلان«، »شان چی«، » سلطان سراج الدین«، »پنجه علی« ودیگر روستاهای اطراف سنندج را با نوع حیات وحش و طبیعت آن را ذكر كرد و با اطمینان تمام گفت: می داند كه در كدام مناطق چه هنرمندانی زندگی كرده اند.
او گاهی در میان سخنان خود اشعاری كردی به زبان می آورد و سفر خود را در ایران و اروپا را تشریح می كرد.
در خاتمه سخنان»محی الدین حق شناس« ، مسئولان استان كردستان كه در راس آنها معاون عمرانی استانداری قرار داشت با تقدیم هدایایی از مقام و جایگاه این كردستان شناس تقدیر كردند.
هنوز استاد از جایگاه پائین نیامده بود كه نزدیكان و دوستداران او با دسته های گل به استقبالش رفتند،‌او را بوسیدند واحترامش نهادند.
آئین تجلیل از استاد حق شناس كه اجرای موسیقی توسط گروه»ئاویه ر« آخرین بخش آن بود، در پایان نیز همچنان به صورت غیر رسمی ادامه داشت و حق شناس با چهره ای بشاش و شادمان خانه كرد و حاضران را ترك كرد.

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :