قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/٧/۱٩

جریان اصلاح طلبان كرد در نگاه فعالان سیاسی ایران
17 ارديبهشت 84

سیروان، فیض الله پیری: برگزاری سه جلسه »اصلاح طلبان كرد« در شهرهای سنندج، كرمانشاه و بوكان موجب شكل گیری جریانی دموكراتیك و فراگیر در مناطق كردنشین مرتبط با مركز كشور شده است؛ جریانی كه اگرچه دیرآمده اما تأثیر زودهنگام آن بر مناطق كردنشین در استان های آذربایجان غربی، كردستان، كرمانشاه، ایلام و خراسان شمالی موجب شده كه كردها را در معادلات سیاسی ایران و از جمله در انتخابات ریاست جمهوری جدی تر از آنچه كه فكر می شد، بنمایاند. در شرایطی نشست چهارم »اصلاح طلبان كرد« بیست و دوم اردیبهشت ماه جاری در ایلام برگزار می شود كه واكنش های متفاوتی در جامعه سیاسی ایران نسبت به این حركت نشان داده شده است.
محافظه كاران از حركت دموكراتیك كردها خشمگین شده و از جمله به دنبال نشست های سنندج و كرمانشاه حملات رسانه ای شدیدی علیه این جریان صورت دادند. آنان در سایت های اینترنتی و روزنامه های خود در مركز و نیز برخی شهرهای كردنشین، شدیدترین انتقادات را با زیرپاگذاشتن اخلاق رسانه ای متوجه این جریان كردند.
اما با این حال چهره های سیاسی و برخی كاندیداهای ریاست جمهوری و نیز احزاب ملی از این جریان حمایت كرده و آن را روشی دموكراتیك قلمداد كرده اند.
روشی منحصر به فرد
»عمادالدین باقی« روزنامه نگار و رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان با تأكید بر اینكه نشانه هایی از فروپاشی اخلاقی و اجتماعی در جامعه دیده می شود كه می تواند به فروپاشی در بخش های دیگر منجر شود و این مسئله به سود هیچ كسی نیست، گفت: در شرایطی كه كشور با چالش های جهانی و داخلی مواجه است، حركات اصلاح طلبانه می تواند در جامعه مؤثر باشد.
او گفت: از طریق حركات رادیكال، نه قومیت های ایرانی بلكه دیگر ایرانیان به حقوق خود نمی رسند و روش اصلاح طلبی كه كردها برای تحقق و دستیابی به مطالبات خود برگزیده اند، روشی منحصر به فرد است و گزینه ای بهتر از این وجود ندارد.
باقی ویژگی اصلاح طلبی را نارضایتی از وضع موجود و مخالفت با روش های آوانگارد دانست و گفت: هر حركتی كه به شیوه ی اصلاح طلبی انجام شود ارجمند و قابل حمایت است. این روزنامه نگار در خصوص مطالبات 15 گانه اصلاح طلبان كرد افزود: بخش هایی از این حقوق به كلیت ایرانی ها تعلق دارد و مربوط به فارس علیه ترك و كرد نیست كه در 25 سال گذشته مغفول مانده است، بنابراین اشكالی ندارد كه اصلاح طلبان كرد در چارچوب ظرفیت های قانون اساسی مطالباتی از این دست مطرح كرده اند، بلكه باید كسانی كه در 25 سال گذشته نسبت به این مطالبات غافل مانده اند، پاسخگو باشند.
او در خصوص واگذاری امورات محلی كه در مطالبات 15 گانه اصلاح طلبان كرد مطرح شده است به سیروان گفت: همانطور كه گیلانی ها، خوزستانی ها و اهالی آذربایجان یا اصفهان به مسایل خود بیشتر آگاه هستند، كردها هم آشنایی بیشتر به محیط جغرافیایی خود دارند و می توانند بهتر آن را اداره كنند، بنابراین موضوع از  حقوق بدیهی شهروندی است و مخالف با قانون نیست.
 كردها آگاهانه تر عمل كنند
»كامبیز توانا« روزنامه نگار و تحلیل گر بین الملل به سیروان گفت: كلیه تحولاتی كه در عراق - از جمله انتخاب یك رئیس جمهور كرد - صورت می گیرد بر كردهای ایران و تركیه تأثیر مستقیم دارد، با این تفاوت كه تلاش كردها در ایران برخلاف دو كشور دیگر كه به دنبال رسمیت دادن به یك هویت قومی قبل از ملی هستند، تحت لوای ملیت ایرانی صورت می گیرد و تمام اقوام ساكن در ایران خود را ایرانی می دانند.
او با تأیید حركات دموكراتیك كردها در قالب جریان اصلاح طلبی كردی گفت: نهادهایی مانند وزارت كشور و شورای عالی امنیت ملی باید روی موضوع قومیت ها و حركاتی كه برای مطالبات آنها صورت گرفته كار كارشناسی كنند.
به اعتقاد این روزنامه نگار، اگرچه مطالبات كردها لزوماً در چارچوب قانون اساسی است، اما جریانی در كشور هست كه با این كار موافق نیست و حركات قانونی مثل مصوبات مجلس را مغایر با قانون و شرع می داند و از طرفی نهادهایی آن را مغایر با مصلحت نظام تفسیر می كنند. توانا تأكید كرد كه كردها از طریق حركات دموكراتیك باید به دنبال مطالبات خود بروند و با مراجعه به دانشگاه ها و نظرسنجی در افكار عمومی آگاهانه تر عمل كنند.
اگر اصول 15 و 19 مورد توجه قرار می گرفت...
»محمد بسته نگار« از فعالان ملی مذهبی با گرامی داشتن واقعیت های تنوع قومی و مذهبی و با استناد به آیات قرآنی كه مبنای ارزش انسان ها »ایمان نزد خداوند« و نه »ایمان نزد انسان« هست به سیروان گفت: در متون دینی و در اصول 15 و 19 قانون اساسی هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و مردم از هر قوم و قبیله ای كه باشند فارغ از نژاد و رنگ با هم برابرند.
او با تأیید حركت اصلاح طلبان كرد كه در چارچوب قانون اساسی شكل گرفته، تأكید كرد كه اگر اصول 15 و 19 قانون اساسی مورد توجه قرار می گرفت، امروز شاهد فشار و ظلم مضاعف بر قومیت ها نبودیم.
او گفت: پیامبر در 14 قرن پیش بر اخوت و برادری تأكید داشته و هنگام ورودش به مكه قبل از سخن گفتن از روزه و نماز روی موضوع برابری تأكید كرد.
او گفت: در نهج البلاغه نیز امام علی (ع) به مالك اشتر تأكید داشته كه به سنت هایی كه در آن سامان قبل از تو وجود داشته، احترام بگذار، بنابراین به این واقعیات باید احترام گذاشت.
مطالبات مشخص بهتر از كلی گویی
»جواد روح« روزنامه نگار فعال كشور نیز معتقد است هر گروه مطالبات یك جریان یا یك نیروی اجتماعی و مشخص را پیگیری كند موثر و ماندگار است. این حركت اگرچه محدود و با مطالبات محدود باشد اما همین كه به دور از كلی گویی و دارای محوری مشخص باشد بسیار بهتر است.
به گفته وی، در دوم خرداد تجربه هایی مثل طرح كلی شعار »جامعه مدنی« داشتیم اما مطالبه ای مشخص وجود نداشت. او گفت: حركت اصلاح طلبی كردی مطالبات قشری خاص به شیوه ای ملموس را طرح كرده و با كمك به اصلاحات نقش حلقه مفقوده جریان اصلاحات با مردم كرد را بازی كرد.
این روزنامه نگار در خصوص مطالبات 15 گانه كردها افزود: اگر ما از زاویه حقوق بشر و قانون اساسی به این مطالبات بنگریم، باید پیش از این مطالبات تحقق پیدا می كرد اما به خاطر دید امنیتی كه به مناطق كردنشین و حتی جریان های سیاسی دیگر وجود داشت این خواسته ها تحقق پیدا نكرد.
او گفت: طرح مطالبات كردها در قبال آرای مردم كرد به عنوان بخشی مهم از جامعه ایرانی می تواند به توسعه، تحقق سهم كردها در قدرت و برآورده شدن مطالبات فرهنگی از جمله تدریس زبان كردی كمك كند.
راه مؤثر و كم هزینه
»حمیدرضا جلایی پور« فعال سیاسی و پژوهشگر مسایل كردستان كه سابقه ی »فرماندار«ی مهاباد را نیز در اوایل انقلاب در كارنامه خود دارد، به سیروان گفت: حركت اصلاح طلبان كرد یك حركت واقع بینانه، مسالمت آمیز و قانونی است كه حقوق شهروندی كردها را پیگیری می كند و تأكید می كند كسانی كه كاندیدای ریاست جمهوری هستند این حقوق را مورد توجه قرار دهند كه در قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است. او گفت: اصلاح طلبان كرد با این حركت نشان دادند كه منفعل و منتظر نیستند كه حادثه ای اتفاق افتد تا حقوقشان را ادا كند، بنابراین حركتی واقع بینانه، مؤثر و كم هزینه را در پیش گرفته اند.
جلایی پور گفت: محافظه كاران از این حركت به این خاطر عصبانی هستند كه اصلاح طلبان كرد روی نقطه خوبی انگشت گذاشته اند. محافظه كاران مخالف مشخص و صریح گروه های خشونت طلب و مسلح كرد هستند و تفنگ را با تفنگ جواب می دهند، بنابراین مشكل آنها با كسانی است كه برابر همین قانون اساسی و از راه مسالمت آمیز مطالبات خود را پیگیری می كنند. او خطاب به محافظه كاران عاقل گفت كه می خواهند با این شهروندان بالاخره چكار كنند؟ اگر خودمختاری را پیگیری كنند، می گویند تجزیه طلب هستند، اگر در چارچوب قانون حقوق خود را خواستار شوند، مخالفت می كنند پس نهایتاً می خواهند چكار كنند؟ و خود در پاسخ گفت: جواب روشن است. حقوق این ایرانی ها را هم رعایت كنید. نمی شود درب آن را بست و با تكیه بر شبیه سازی، یكسری را به عنوان كرد نشان داد و از آنها حمایت كرد.
جلایی پور در خصوص مطالبات 15 گانه كرد كه اخیراً منتشر شد و به قضاوت افكار عمومی واگذار شده است، گفت: به نظرمن این »كف« مطالبات است كه به صورت حداقلی و واقع بینانه تنظیم شده كه برخی كاندیداها آن را تأیید كرده اند. اگر كاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان كرد هم رأی نیاورد، این حركت بر رئیس جمهور آینده تأثیر غیر مستقیم دارد، آن گونه كه الآن محافظه كاران با ادبیات هشت سال پیش سخن نمی گویند و حتی از برخی شعارهای اصلاح طلبان سخن می گویند.
او گفت: اگر انتخابات آزاد برگزار شود، باتوجه به آرای تأثیرگذار كردها و اهل سنت به نظر می رسد، كاندیدای آنها رأی بیاورد و وضعیت تغییر كند اما اگر انتخابات آزاد برگزار نشود، جامعه به دو قطبی حكومت و ملت تغییر پیدا می كند كه در قطب ملت بخش هایی مثل زنان، جوانان، كردها و اهل سنت در آن جای می گیرند.

 

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :