قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳٩۳/۱۱/۳٠

 

یادداشتی به مناسبت دومین سالمرگ جمشید صداقتکیش

فیض اله پیری:دکترجمشید صداقتکیش نام کوچکی نیست که بتوان از هر رویدادی نسبت به او گذشت، حتی بعد از مرگش! دوازدهم بهمن ماه دومین سالمرگ این ایران شناس فرهیخته است که تاریخ را خوب کاویده بود و نسبت به کرد و ایرانی خدماتی بزرگ از خود به یادگار گذاشت. او نشانه های ناشناخته و نایاب تاریخ کردهای ایران را از لابلای اوراق خاک گرفته بیرون کشید و جانی دوباره به جغرافیای هویتی آنها بخشید. مرگ او گرچه با سکوت نسبی رسانه ها همراه بود و آن گونه که شایسته این پاک اندیش آباده ای بود، به اندیشه و خدمات او پرداخته نشد، اما تلاش صادقانه صداقتکیش در خلق آثار تاریخی و رونمایی از اسناد کهن و ناشناخته در حوزه تاریخ ایران و کردها و برجای گذاشتن آثار ماندگار ، نام او را از جمله در جغرافیای ما،حتی بعد از مرگ نیز خبرساز می کند. علاقه اش به کردها چنان بود که آرزوی می کرد کاش او هم کرد از مادر زاده می شد تا با شناخت بیشتر ، به هویت و تاریخ ها کردها نزدیک شود و تحقیقات سودمندتری به انجام و انتشار برساند. مرگ او خسارتی بزرگ برای ایرانیان و نیز از آن رو برای کردها خاص بود که ریشه تاریخی و پراکنده کردها در نقاط مختلف ایران و در دیگر کشورها جستجو می‌کرد و خدماتی بزرگ برای روشن شدن تاریخ کردها به بادگار گذاشت. او چند سال پیش از مرگ به کردستان آمد و در کنگره ادبیات کردی سخن از شبانکاره های کرد در استان فارس گفت و نیز در گفتگویی با سیروان حیات کردها در جنوب و شرق ایران را بررسی کرد که اکنون با نام"کاکه در سرزمین کاکو" آرشیو مطبوعات و فضای مجازی موجود است.

صداقتکیش که دکترای خود را از آکادمی علوم تاجیکستان گرفته بود، چند کتاب ارزنده در حوزه تاریخ کردها از جمله با عناوین "کردهای شبانکاره" و "کردان پارس و کرمان" نوشت و نگارنده را با پذیرش پیشنهاد بررسی حیات تاریخی کردهای سیستان و بلوچستان مورد تفقد قرار داد. همسر دکتر صداقتکیش نقل می کرد که او برنامه‌ای در دست داشت تا قبل از نوروز 92 برای تحقیق راهی این دیار شود، اما با مرگ او این تحقیق ناکام ماند و کردها از بخش عظیم دیگری از خدمات این پژوهشگر کردشناس محروم ماندند؛ دغدغه‌هایی که خواب شبانه را از او گرفته بود و سرانجام خواب ابدی هم این بی‌خوابی مبارک را.

دکتر صداقت‌کیش در سال 1315 در شهر آباده استان است و حدود 50 کتاب در حوزه‌های ایران‌شناسی داشت و بیش از 200 مقاله در این زمینه‌ها از او منتشر شده است. یادش گرامی و شمار او افزون باد.

منبع: سیروان- شماره 821 25 بهمن 1393

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :