قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/٧/٢۳

 
 

سیروان،‌فیض الله پیری: دكتر »صادق زیبا كلام«‌اصلاح طلب میانه رو كهنه كار و استاد دانشگاه تهران كه روزهای گذشته در مقاله ای با عنوان »سیاستمدار تنها« در روزنامه شرق، رفسنجانی را به حضور در انتخابات فراخوانده و از او حمایت كرده بود و پاسخ دكتر »احمد زید آبادی« چهره جوان ملی- مذهبی را به دنبال داشت، چهارشنبه گذشته به دعوت »انجمن اسلامی دانشجویان« به كردستان آمد و در جلسه ای با عنوان نقد عملكرد هاشمی رفسنجانی در دانشگاه علوم پزشكی كردستان استدلال های خود در دفاع از اندیشه حداقلی را تشریح و اگرچه انتخابات را غیر قابل پیش بینی توصیف اما به تلویح هاشمی را فردی مناسب برای ریاست جمهوری ذكر كرد، از این رو وقتی در مقابل پرسش سیروان قرار گرفت برخلاف دیدگاه هاشمی كه پروژه قتل های زنجیره ای را به عملكرد دولت وقت (خاتمی) نسبت داد، این پروژه را محصول دولت هاشمی و خاتمی دانست؛ حتی وقتی سیروان از تشابه سخنان او با رفسنجانی پرسید، تاكید كرد كه او دیدگاه های نزدیك با رفسنجانی دارد اما سخنگوی وی نیست.
وی با این حال در سخنانی با تشریح هشت دوره انتخابات ریاست جمهوری گذشته كه به گفته ی او تكلیف انتخابات دوره های پیشین از قبل روشن بود، بر این نكته تاكید گذاشت كه نتیجه انتخابات نهم برخلاف این دوره ها روشن نیست. بدین ترتیب او روشن نبودن نتیجه انتخابات را ویژگی انتخابات نهم ریاست جمهوری بیان كرد و گفت: من هم نمی خواهم ادبیات مسئولان را در خصوص اهمیت آن به كار گیرم كه می گویند در شرایط حساس و فوق العاده هستیم، به سوی صندوقهای رای بشتابید...، اما به عقیده من انتخابات این دوره از بسیاری جهات نسبت به هشت سال پیش وضعیت ما به آن بستگی دارد.
او گفت: تمام تلاش نظام این خواهد بود كه مردم هرچه بیشتر پای صندوقهای رای بیایند اما شماری از اصلاح طلبان (جبهه مشاركت، مجاهدین انقلاب و ...) بدشان نمی آید كه دكتر معین رد صلاحیت شود.
استاد دانشگاه تهران پیش بینی كرد كه حداقل 40 و حداكثر 60 درصد مردم در انتخابات شركت كنند اما به نظر او بعید به نظر می رسد [ به خاطر میزان مشاركت مردم] داستان دوم خرداد تكرار شود.
او دلیل خود را برای این پیش بینی، انتخاب مجلس هفتم و دوم شوراها بیان كرد و حتی تا آنجا پیش رفت كه مدعی شد بحث و اقبال عمومی از اصلاح طلبان افول كرده است.وی وضعیت سیاست خارجی و ارتباط آن با ریاست جمهوری را از دیگر تفاوت های دوره نهم ریاست جمهوری بیان كرد كه در گذشته چندان دخیل نبوده و گفت: ما در شرایطی به استقبال انتخابات نهم می رویم كه تعامل با عراق و مسئله ی هسته ای دو معضل اصلی در سیاست خارجی ماست. به گفته وی، گاهی در عراق ثبات و امنیت خواسته ایم كه دو گروه دوست ایران -كردها و شیعیان- در آنجا حاكم هستند و از طرفی می خواهیم آمریكا در عراق عاقبت به خیر نشود كه حداقل به لحاظ رسانه ای و پوشش خبری انفجارها، این گونه برخورد كرده ایم و این مغایر با پارامتر اول- ثبات در عراق- است.
زیبا كلام گفت: مشكل بعدی ما در سیاست خارجی موضوع پرونده هسته ای است ما گفتیم تحت هیچ شرایطی از غنی سازی دست بر نمی داریم و آمریكا واسرائیل گفته اند باید از روی جنازه ما رد شوند.
وی در نقد دوران ریاست جمهوری خاتمی گفت:‌علی رغم این كه در این هشت سال دستاوردهای بزرگی داشته ایم،‌افول جایگاه ریاست جمهوری به گونه ای است كه در هفته های اخیر، خاتمی معلوم نیست چه كار می كند، باغبانش كیست؟ راننده اش كیست؟ و نهایتا نتوانست فرودگاه امام را باز بگذارد و این اوج افول جایگاه ریاست جمهوری است.
او گفت: نظامی توسعه سیاسی یافته تر است كه جایگاه رهبری نظام و سه قوه حالت فرمانبرداری نباشد، رئیس جمهور بتواند بارهبر صحبت كند نه اینكه خود را مطیع اوامر رهبر بداند. او گفت: [اگر این گونه باشد] شاید به لحاظ مدیریتی و اجرایی مطلوب باشد اما نه به نفع رهبری است و نه به نفع توسعه سیاسی.
در حوزه اقتصادی و اجتماعی این روزنامه نگار، صادرات غیر نفتی پنج میلیاردی واحساس ناامیدی ، پوچی و سرخوردگی را با آمار سایر كشورهایی نظیر كره جنوبی، تركیه، مالزی و پاكستان مقایسه و بررسی كرد و گفت: شواهد نشان می دهد كه وضع ما اسفناك و بدترین فاجعه برای جامعه این است كه نسل جوان شور و عشق در[میان] آنها نباشد.
او در پایان سخنان خود این سئوال رامبنای اندیشه ی شركت یا عدم شركت در انتخابات ذكركرد كه آیا این نظام با شورای نگهبان،مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... قابل اصلاح هست یانه؟ و خود در پاسخ گفت: با توجه به تحولاتی كه در هشت سال گذشته صورت گرفته، قابل اصلاح است و من نمی توانم جوری دیگر به توسعه بیندیشم.
سخنان زیبا كلام با اعتراض چند دانشجو مواجه شد كه گویی از یك اصلاح طلب سخنان اینچنین را انتظار نداشته اند، بدین ترتیب تعداد انگشت شماری از دانشجویان دراعتراض به سخنان وی جلسه را ترك كردند اما جلسه با سئوال یكی از دانشجویان درخصوص حمایت وی از هاشمی دنبال شد كه او پاسخی غیرمرتبط به این سئوال داد و گفت: نتیجه ی انتخابات مشخص نیست. 48 میلیون رای دهنده داریم كه هركس 24 میلیون به علاوه یك رای رای بیاورد پیروز می شود. اگر 50 درصد مردم در انتخابات شركت كنند 12 میلیون رای به علاوه یك به سود هر كسی به صندوق ریخته شود برنده انتخابات است. او اضافه كرد:‌ایشان [هاشمی] ممكن است رای نیاورند.
دانشجویی دیگر این سئوال به گونه ای دیگر تكرار كرد و از زیبا كلام پرسید چرا خود را پیشمرگ حمایت از كسی كرده كه...؟زیبا كلام گفت: اگر مطالبی را كه در خصوص ایشان گفته ام، بررسی كنید نشان می دهد كه من او را تایید و تصدیق نمی كنم. آیا این نحوه برخوردی كه برخی نسبت به ایشان داشتند، صحیح بود؟ من گفتم درست نیست اما عده ای طوری دیگر فكر می كنند. پخته تر ها الان متوجه شده اند برخورد سال 78 باهاشمی صحیح نبود.
حرف من در آن زمان این بود كه با زدن هاشمی چه چیزی به دست آوریم؟
او گفت: من در آن زمان می گفتم: زدن فرد نباید برای ما مهم باشد،‌بلكه جنبش نوپای دوم خرداد باید مهم باشد. باید مواظب باشیم خشك نشود. دوم خرداد ضعیف تر از آن است كه هاشمی را از خود طرد كند. زیبا كلام دلیل دیگر دفاع خود را از هاشمی را با این سئوال مطرح كرد كه آیا ما در روابط سیاسی خود را مكلف و موظف به رعایت حداقلی از اخلاق می دانیم؟
در ادامه گفت: هاشمی ، »ژان ژاك روسو« ، »ماندلا« و »گاندی« نیست،‌ایشان را باید باروحانیون دیگر قیاس كرد.
در پاسخ به سئوالی دیگر درخصوص سیاست خارجی هاشمی، استاد دانشگاه تهران بدین گونه از كاندیدای مورد نظر خود حمایت كرد: ایشان را ندیده ام كه قایل به این باشند كه جمهوری اسلامی تضاد بنیادین با آمریكا دارد. ما با آمریكا در مورد افغانستان و عراق اختلاف داریم كه هر دو كشوری می توانند داشته باشند. ایشان از تنش رویگردان نیستند، به دنبال حل آن هستند، به ویژه در مورد [ مسئله ی ] عراق و انرژی هسته ای.
مدافع اندیشه ی »مشاركت حداقلی« بار دیگر بر این نكته تاكید گذاشت كه بخت و اقبال از تمام گروه های سیاسی بخت بربسته است. او گفت:‌اصلاح طلبان آن گونه كه به سرمایه ی هنگفتی دست پیدا كردند به همان سرعت آن را از دست دادند.
دانشجویی در میان سخنان زیبا كلام، رای ندادن را اعلام نارضایتی از سیتسم موجود بیان كرد و زیبا كلام با تایید نارضایتی مردم از نظام گفت: مردم در دوم خرداد، و اسفند 81 نارضایتی خود را نشان دادند. وی با انتقاد ازعملكرد دفتر تحكیم وحدت اظهار داشت: خطاب به این تشكل دانشجویی گفته ام بعد از دوم خرداد آمدید به قدرت چسبیدید . حالت نقادی را از دست دادید و هنو زاین تحلیل را ارایه نداده كه آیا این نظام قابل اصلاح هست یانه؟ و خطاب به جمعیت گفت : اگر قابل اصلاح نیست چرا در اینجا [برای گفتگو] جمع شده اید؟ آلترناتیو(بدیل) شما چیست؟ او افزود هیچ چاره ای نداریم به جز اینكه مجموعه موجود را حفظ كنیم. این را عطف به صد سال پیش می گویم. او آنگاه برخی چهره های كشور را نام برد و گفت: من شیفته آنها نیستم، از دست اینها دلم خون شده است.زیبا كلام، قانونگرایی را از جمله دست آوردهای دوم خرداد توصیف كرد ودر پاسخ به سئوال یكی از دانشجویان گفت: صرف نظر ازاینكه در دولت آینده چه كسی سر كار بیاید، شرایط سیاسی و اجتماعی از وصف موجود به عقب نخواهد رفت. اگر افراطیون سركار بیایند نمی توانند شرایط موجود را محدود كنند.
دانشجویی از زیبا كلام در خصوص ممنوع الخروج بودن هاشمی رفسنجانی سئوال كرد. زیبا كلام گفت: این طور نیست كه در رابطه با دادگاه میكونوس هاشمی را بگیرند واو را با سند خانه آزاد كنند!‌اگر سفر خارجی برود حتما تمهیداتی فراهم خواهم شد. این طوری نیست كه او را در فرودگاه دستگیر كنندو برای ملاقات با او كمپوت به دست بگیرند!
وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد این گفته هاشمی كه او تنها از طریق كشاورزی كسب درآمد می كند گفت:‌ایشان تنها كاری كه نكرده بودند،‌كشاورزی بوده است!
زیبا كلام همچنین از عملكرد كرباسچی در دوران مدیریت او دفاع كرد و گفت: معتقدم كه اگر كرباسچی های دیگر بیایند خوب است.
وی در پاسخ به سئوالی دیگر، دلایل افول جایگاه ریاست جمهوری را به شخصیت خاتمی،‌عملكرد برخی اصلاح طلبان و مخالفین اصلاحات نسبت داد. زیبا كلام همچنین احتمال رد صلاحیت یزدی را بیشتر ممكن دانست اما وضعیت معین را مبهم توصیف كرد.

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :