قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳٩٤/٢/٢۳

فیض اله پیریهفته گذشته یک سیاستمدار کهنه کار آمریکایی که به زبان فارسی هم تسلط دارد، مهمان ویژه برنامه ای با موضوع مذاکرات هسته ای در تلویزیونی بیگانه بود. نشست لوزان سویس محور بحث بود و مجری در میانه برنامه تلاش کرد تا با نسبت دادن موضوع مذاکرات هسته ای به بازی شطرنج، نشان دهد که بازی نفس گیر و سخت است. از جمله بیان داشت که در نقطه ای از محل مذاکرات شطرنجی بزرگ وجود دارد و این مذاکرات نیز به همین بازی ارتباط دارد. سپس نظر مهمان برنامه را خواست تا بین این دو تحلیل خود را ارائه کند. مهمان برنامه اما این مشابهت را نفی کرد و گفت: اگر من به جای آنها بودم، تخت نرد سنندج را به جای شطرنج می گذاشتم! به نوعی تلاش کرد بگوید مذاکرات هسته ای بی ارتباط هم با تخته نرد نیست و ...

این چند سطر کوتاه هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای ندارد و نام بردن از آن نیز صرفا بواسطه ادای عبارت تخته نرد سنندج از زبان یک دیپلمات است. آدمی شگفت زده می شود که شهرت دستکرد کیمیاگران چوب در سنندج چنان است که حتی در شرایط طرح سوالی ناگهانی و غیر مرتبط از زبان یک سیاستمدار بیگانه مطرح می شود؛ واقعیتی که شاید نه سازندگان ونه همسایگان این هنر از این شهرت جهانی تخته نرد آگاه نیستند.
بیان جزیره ای تخته نرد در گفت و گویی غیر رتبط آن هم حول مذاکرات هسته ای، این واقعیت را بیان می کند که تخته نرد سنندج می تواند نشان و" برندی" برای هنر، هویت و صنعت دستی این شهر و این دیار باشد. باشد که این تلنگر بار دیگر توجه به این هنر بومی و ناب را یادآوری کند تا دست کم ضرورت حمایت و صادرات آن به مثابه نماینده فرهنگ این دیار دوباره در اذهان هنرمندان و مسولان مرتبط زنده شود.

سیروان/ 15 فروردین 1394/ ش 826

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :