قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/٧/٢۳

تغییر استراتژی؛ تأكید بر مواضع اصولی/گزارش سیروان از نشست فوق العاده اصلاح طلبان كرد در سنندج
7 تير 84

سیروان -پيری :‌اصلاح طلبان كرد به دنبال آنكه در دستاوردی بزرگ مسئله قومیت كرد و اهل سنت را به گفتمان كاندیداهای دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری تبدیل كردند، اگرچه كاندیدای موردنظرشان - دكتر معین - رای نیاورد، سه شنبه گذشته در باشگاه فرهنگیان سنندج در نشستی فوق العاده بار دیگر گردهم آمدند تا شرایط پیش آمده سیاسی و نتیجه انتخابات را بازبینی كنند.
اصلاح طلبان كرد در سنندج و این بار با حضور »عبدالله رمضان زاده«‌ رئیس این گروه كردی - كه پیش تر هیئت دولت حضور او را در این حیات منع كرده بود-  نشست خود را برگزار كردند.
رمضان زاده : می خواهیم نفس بكشیم
سخنران اصلی نشست پنجم اصلاح
 طلبان كرد »عبدالله رمضان زاده« رئیس شورای یازده نفره این تشكل بود.
او گفت: ما براساس تعهد اجتماعی و به خاطر اینكه منفعل نشویم حركت اصلاح طلبی كردی را آغاز كردیم و مورد تیغ اقتدارگرایان و تحریم كنندگان قرار گرفتم، چون منافع هیچ كدام از آنهارا تامین نمی كردیم. درهیچ جمعی ما را منطقی نقد نكردند، بلكه ما را كوبیدند و حتی برای ما پرونده سازی كردند.
او گفت: بااین حال ما اصلاح طلب هستیم و از چارچوب اخلاق،‌قانون و منافع ملی خارج نمی شویم و به مردم هم دروغ نگفته و نخواهیم گفت. وی در ادامه به میزان تاثیرگذاری این تشكل در جامعه شهری كردها اشاره كرد و با اشاره به اینكه كاندیدای موردنظر اصلاح طلبان كرد در شهرهای كردنشین آرای مناسبی را كسب كرده، گفت:‌ما سازماندهی و ارتباط مناسب  با روستاها نداشتیم و از وسیله ارتباطی مناسب بهره مند نبودیم، بنابراین ‌نیازمند ارتباط بیشتر با مردم هستیم. به گفته رمضان زاده، شكستن تابوی طرح مطالبات قومی و تبدیل آن به گفتمان كاندیداها از دستاوردهای اصلاح طلبی كرد است. او با تشریح شرایط موجود در انتخابات مرحله دوم،‌گفت: علی رغم انتقادهایی كه به هاشمی وارد است مااز او حمایت می كنیم چون می خواهیم همچنان نفس بكشیم، امنیت ما حفظ شود و مردم د رخانه هایشان در امان باشند.
جلالی زاده: تحریم كنندگان چه دستاوردی داشتند؟
»جلال جلالی زاده« عضور شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد گفت: ما افتخار می كنیم كه از آزادیخواهی و فكر و اندیشه حمایت كردیم، هر چند كه معین رئیس جمهور نشد. او گفت:‌امروز نقش اصلاح طلبان كرد ‌در صحنه سیاسی ایران برای هیچ كس قابل انكار نیست،‌احزاب دیگر با 40 تا 50 سال سابقه برای ما حساب باز كرده اند و گروهها و شخصیت های مختلف در داخل و خارج نسبت به این گروه كنش و واكنش دارند. جلالی زاده افزود: ما از كاندیدایی حمایت كردیم كه نماد عدالت طلبی و آزادیخواهی بود و بعد از 25 سال مطالبات ما را پذیرفت.
او گفت: كسانی كه انتخابات را تحریم كردند چه نتیجه ای گرفتند؟ امروز با خواهش وتمنا باید به هاشمی بگویند كه ما را نجات دهد. او گفت: ما كردها هیچ گاه حرف همدیگر را نشنیده ایم،‌افرادی در سایه اصلاحات فضای سخن گفتن پیدا كردند، اما با تحریم، احتمال از دست رفت این اندك فضا نیز وجود دارد.
ابراهیم فتاحی: حمایت از هاشمی استراتژی است نه تغییر موضع
»ابراهیم فتاحی« عضو دیگر شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد از كرماشان گفت:‌تكثر كاندیداهای اصلاح طلب موجب رای نیاوردن آنها شد اما در مجموع 70 درصد به اصلاح طلبان رای دادند. او با انتقاد از سازماندهی نیروهای نظامی برای تغییر وضعیت انتخابات ، گفت:‌ مرحله دوم انتخابات بین مرگ دموكراسی و پیروزی استبداد است و اما در سیاست سیاه و سفید و همه و یا هیچ نداریم. او گفت:‌اگر استبداد پیروز شود،‌ وضعیتی به وجود می آید كه به برگزاری این نشست ها حتی برای تعریف و تمجید مجوز نخواهند داد، بنابراین باید به حداقل اكتفا كنیم و اصلاحات را زنده نگه داریم تا دوباره فرصتی به دست آید.
او گفت: یكی از پیامدهای انتخابات این بود كسانی كه تا دیروز از قدرت انتقاد می كردند،‌امروز در برابر قدرت حاكمه ایستاده اند. او گفت: با تمام انتقادی كه بر هاشمی وارد است،‌حمایت از هاشمی، استراتژی است نه تغییر موضع. وی از مدیریت غلط جریان اصلاحات در كشور و مجوز ندادن استاندار دولت خاتمی برای نشست اصلاح طلبان كرد در ایلام انتقاد كرد و گفت: امروز در اثر این شرایط باید چپ ترین و راست ترین ها در حمایت از هاشمی در كنار هم قرار گیرند تا از تفكر طالبانی جلوگیری شود.
مهندس دارایی: اصلاح طلبان كرد نباید زیر چتر مشاركت و مجاهدین انقلاب باشند
در نشست اصلاح طلبان كرد در سنندج،‌ مهندس دارایی از چهره های جوان اصلاح طلبان كرد در ایلام، خواستار آن شد كه این تشكل به صورت مستقل به فكر ادامه حیات خود در آینده باشد و نباید زیر چتر احزاب مجاهدین انقلاب و مشاركت قرار بگیرد.
او پرسید:‌اصلاح طلبان كرد اگر چه فعالیتی آبرومندانه داشتند،‌اما چقدر قدرت بسیج افكار عمومی كردها را داشتند كه امروز صحبت از حمایت از هاشمی می شود ؟‌آیا باید به فكر خودمان باشیم یا هاشمی؟ او گفت: ما را به اصلاح طلبان حكومتی لقب داده اند،‌اگر همان راه برویم، دقیقا این لقب عینیت پیدا می كند. او گفت: از روحیه یك انسان كرد به دور است كه بعد از 48 ساعت افكارمان را عوض كنیم، ما باید به دنبال حیات تشكیلات خودمان باشیم. او ابراز امیدواری كرد كه اصلاح طلبان كرد طوری حركت كنند كه به آنها لقب »فرصت طلبان« كرد داده نشود. او صریحا حمایت از هاشمی را به صورت انفرادی رد كرد اما نقد احمدی نژاد را ضروری دانست.
یزدانپناه: رای به معین آگاهانه بود
یزدان پناه: عضو بوكانی شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد،‌گفت: معین در آذربایجان  غربی نسبت به كل كشور بیشترین آرا را كسب كرد  رای به معین از روی آگاهی بود. او گفت:‌اصلاح طلبان كرد توانسته بودند پایگاهی پیدا كنند اما به شدت مورد انتقاد مطبوعات قرارگرفتند. او پرسید مگر هاشمی تغییر موضع داده است و مطالبات كردها را پذیرفته است كه از وی باید حمایت شود؟ او نیز از مخالفان حمایت از هاشمی بود. در پایان نشست بیانیه اصلاح طلبان كرد منتشر شد


فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :