قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/۱٠/۱٦

اصلاح طلبان كرد حركت خود را ادامه می دهند/ گزارش سیروان از نشست ششم در تهران
5 دی 84
فیض اله پیری - تهران: اصلاح طلبان كرد در تازه ترین نشست خود در تهران با ابقای »عبدالله رمضان زاده« به عنوان رئیس و انتخاب »جلال جلالی زاده« به عنوان دبیر، تاكید كردند كه در عرصه سیاسی ایران و كردستان جدی تر از گذشته حضور خواهند یافت.

در نشست ششم اصلاح طلبان كرد كه با حضور »بهاء الدین ادب« از اعضای موسس»جبهه متحد كرد« برگزار شد،‌ اعضای شورای هماهنگی از یازده نفر به هفت نفر كاهش یافت و بدین ترتیب عبدالله رمضان زاده، جلال جلالی زاده، سید مسعود حسینی، مرادویسی، مرتضی دارایی، محمد یزدان پناه و محمد دره وزمی به عنوان اعضای جدید این شورا انتخاب شدند.
اصلاح طلبان كرد با تاكید بر دیدگاه های مشترك این گروه و جبهه متحد كرد كه وجود هر كدام نافی دیگری نخواهد بود، بر تعامل با همدیگر تاكید كردند. برگزاری جلسات دو هفته ای شورای هماهنگی در تهران و نشست هم اندیشی دو ماهانه در شهرهای كردنشین، مذاكره با جبهه دموكراسی خواهی از دیگر تصمیمات نشست ششم اصلاح طلبان كرد بود.
*در عرصه سیاسی می مانیم
رمضان زاده، رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد با تاكید بر ماندن اصلاح طلبان كرد در عرصه سیاسی و لزوم نقد بی رحمانه این گروه از سوی منتقدان، گفت: ما در انتخابات ریاست جمهوری در مناطق شهری آرای زیادی كسب كردیم اما در مناطق روستایی این موفقیت كمتر بود. نبود وسیله ارتباطی و تخریب شدید از سوی مخالفان مانع ارتباط  بیشتر ما با مردم شد. او گفت: اعضای این تشكل كردی، ایرانی بودن،فعالیت در چارچوب قانون، تاكید بر هویت كردی، اصلاح طلبی و آزادی خواهی را محور حركت خود قرار داده و تاكید بر اجرای عدالت در منزل اجتماعی و حقوق شهروندی، توزیع ثروت و قدرت سیاسی و حركت اصلاح طلبانه و مسالمت آمیزرا از برنامه های اصلی خود می دانند و بر همین اساس در عرصه سیاسی كشور حضوری جدی خواهند داشت. او گفت:ما هیچ حركت سیاسی مسالمت آمیز از سوی كردها و غیر كرد را نفی نمی كنیم، حتی می توانیم با جبهه متحد كرد مواضع مشترك در خصوص برخی مسایل داشته باشیم و با هر كسی كه به دنبال خواسته های كردها از راه مسالمت آمیز باشد همكاری می كنیم.
رمضان زاده با بیان اینكه اصلاح طلبان كرد نه تمام، بلكه حداقل خواسته های كردها را مطرح كرده اند،‌ تاكید كرد كه این گروه وعده های دولت جدید در خصوص عدالت و مهرورزی را دنبال خواهد كرد و نسبت به اجرای این برنامه ها در مناطق كردنشین بی تفاوت نخواهد بود. از جمله دیده بان وعده های احمدی نژاد رئیس جمهور در سفر به ایلام و قول رفع محرومیت از این استان در پایان دولت وی خواهد بود.
به گفته ی رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد رفتار كردها در انتخابات ریاست جمهوری 84 با حفظ هویت اعتراضی خود با سال 76 تغییری نكرده و هر دورفتار نفی وضع موجود بود.
او گفت: اصلاح طلبان كرد با مردم رفتار پوپولیستی نداشته و نخواهد داشت، چون این گونه دستاورد سیاسی به صورت پوپولیستی هم از دست خواهد رفت. وی كه این توضیحات را در پاسخ به پیشنهاد یكی از حاضران جلسه مبنی بر تغییر نام اصلاح طلبان كرد، ارایه می كرد، افزود: اصلاح طلبان كرد،‌ نخستین حركت رسمی سیاسی قانونی را در مناطق كردنشین آغاز كردند. ما پیشتر سابقه فعالیت جمعی نداشتیم و با همه محدودیت هایی كه برای ما ایجاد شد، تلاش كردیم، اما تغییر نام این گروه را حركتی مثبت نمی دانم و ما با حركتی جدی تر در عرصه سیاسی می مانیم. وی گفت: كار سیاسی بدون پشتوانه مالی امكان ندارد كه ما هم نداشتیم اما به دنبال آن هستیم كه با نخبگان، دانشگاهیان و حتی روحانیون ارتباط برقرار كنیم.
*من اصلاح طلب ساختاری هستم
»بهاء الدین ادب« نماینده سابق سنندج، دیواندره و كامیاران در مجلس ششم و از اعضای اصلی تشكل تازه تاسیس »جبهه متحد كرد« كه به عنوان مهمان در جلسه اصلاح طلبان كرد، شركت داشت در تحلیل خود پیرامون تقسیمات اصلاح طلبان، گفت:» اصلاح طلبان پیشرو« با محوریت اصلی جبهه مشاركت و سازمان مجاهدین انقلاب فعالیت می كنند. »اصلاح طلبان سنتی« در اطراف چهره هایی چون كروبی و هاشمی [رفسنجانی] گرد هم آمده اند و »اصلاح طلبان ساختاری « نیز انشعابی هستند كه به دنبال اصلاح ساختاری و حقوقی در قدرت هستند كه بدون آن اصلاحات امكان پذیر نیست.اوگفت: من به عنوان فردی كه خود را اصلاح طلب ساختاری می دانم و بیانیه هایی هم منتشر كرده ام، مفتخر هستم كه در انتخابات ریاست جمهوری شركت نكرده ام. ادب كه اظهاراتش متفاوت با دیگر شركت كنندگان جلسه بود،گفت: اصلاح طلبان نتوانستند با جامعه ارتباط برقرار كنند و در عمل انحصار طلب و در شعار اصلاح طلب بودند. واقعیت آن است كه اصلاحات شكست خورد. در حالی هم جایگاهی ندارند و پیروان آن باید به دنبال آسیب شناسی این جریان باشند.
او گفت: اصلاح طلبان در مجلس ششم من را به عنوان رئیس نظام مهندسی تهران و رئیس انجمن شركت های ساختمانی به كمیسیون عمرانی راه ندادند، اما دو عضو روحانی را به عضویت این كمیسیون درآوردند. »جلالی زاده« را در هیئت رئیسه مجلس راه ندادند ،به  »رئوف قادری«نماینده سابق پاوه وجوانرود كه در مجلس پنجم سینه سپر كرد بعداز پایان مجلس به او فقط حكم كاغذی مشاور وزیر دادند.
ادب گفت: وقتی ما خودمان همدیگر را قبول نداریم چگونه ... ؟ در جریان انتخابات ریاست جمهوری قرار بود ما رمضان زاده را به عنوان كاندیدای اختصاصی كردها معرفی كنیم و گفتیم تكلیف شرعی است،اما اصلاح طلبان طوری دیگر عمل كردند.
عضو جبهه متحد كرد گفت: من تنها یك عضو ساده از این گروه هستم و حركات ما هم نفی خشونت، مسالمت آمیز و تلاش برای ظرفیت های اجرا نشده قانون اساسی و به دنبال عدالت در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستیم.
به گفته وی، در زمان مجلس پنجم یك تشكل غیردولتی تحقیقی به عمل آورد كه نشان داد مناطق كردنشین از نظر اعتیاد و مواد مخدر پاك ترین نقطه كشور است، اما امروز تا دل روستاهای كردستان این موضوع نفوذ كرده است. آمار طلاق در سقز بالاست و خودسوزی در ایلام بیشترین رقم را نشان می دهد، علت چیست؟ علت همین {...} است. وی افزود: اینكه اصلاح طلبان كرد برای حقوق كردها تلاش می كنند،‌تایید می كنم، اما این شیوه را قبول ندارم.
*كردها پیشتاز اصلاح طلبی هستند
»جلال جلالی زاد« كه در نشست ششم اصلاح طلبان كرد به عنوان دبیر انتخاب شد، در سخنان خود ابراز عقیده كرد كه كردها پیشتاز اصلاح طلبی هستند ، حتی پیش از آغاز جنبش دوم خرداد به دنبال اصلاح امور بوده اند.
او گفت: اصلاح طلبان كرد گروهی نیستند كه به خاطر انتخابات به میدان آمده باشند و بعد از آن فعالیت خود را تعطیل كنند، این حركت ادامه دارد.به گفته وی، تشكیل دیگر گروه های  كردی نه تنها منفی، بلكه فرصتی برای پیگیری مطالبات كردهاست و ما باید از هر فرصت وفضایی كه در تحقق  مطالبات كردهاتاثیر داشته باشد استفاده كنیم.
 نماینده سابق سنندج درمجلس ششم افزود: اصلاح طلبی واقعیتی در دنیای امروز است كه با هیجانات و حركت های خشونت آمیز جواب نمی دهد، باید با بكارگیری روش های كم هزینه به دنبال آن باشیم و هیچ دسته و گروهی به اندازه ما كردها هزینه اصلاح طلبی را نپرداخته است.
وی گفت: ما برای تحقق خواسته هایمان هیچ راهی جز اصلاح طلبی و حركت بر اساس قانون و مسالمت آمیز نداریم.
او تاكید كرد كه در سال هااخیر دولتمردان  شعارهایی مانند »مهرورزی«، »عدالت طلبی« و» ایران برای همه ایرانیان« راسر داده اند،‌اما كردهااز حداقل سهم و مطالباتشان  بی بهره هستند. ما به لحاظ نیروی انسانی استعداد و سرمایه كم نداریم، اما بی عدالتی در توزیع امكانات بسیاری از استعدادها را از بین برده، با این حال حركت حق خواهی كردها متوقف شدنی نیست.
جلالی زاده گفت: ما به دنبال عدالت و حقوق خود هستیم و دست تعاون و همكاری به سوی همه دراز می كنیم. به گفته وی، كردها باید خود را باور كنند و ابزار دست دیگران قرار نگیرند.
*حركت اصلاح طلبان كرد موفق بود
»عبدالله سهرابی« نماینده سابق مریوان در مجلس ششم نیز در سخنان خود گفت:‌ حركت اصلاح طلبان حسب ضرورت زمان  لازم بود ، اگر چه من كمتر در این جلسات شركت داشته ام اما حركت آنان موفق بود.
به گفته وی هر چند اصلاح طلبان به نتیجه مورد نظر نرسیدند اما باید به نسبت زمان شیوه ها و تاكتیك ها را برای رسیدن به هدف مورد نظر عوض كنند. وی به تاكید گفت: من تفاوتی بین مطالبات جبهه متحد كرد و اصلاح طلبان كرد نمی بینم و وقتی مقایسه می كنم با هم همسو و همفكر هستند و تعارضی بین آنها نمی بینم.
او گفت: با توجه به این اشتراكات مردم توقع دارند كه این دو گروه باهم متحد شوند،‌هر چند كه در مواردی با هم اختلاف نظر داشته باشند.
سهرابی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در فراكسیون نمایندگان كرد در مجلس ششم هم اختلافاتی وجود داشت، اما ما روی نقاط مشترك به توافق رسیدیم، در اینجا باید همین شیوه را ادامه دهیم.
وی گفت: من خودم را عضو اصلاح طلبان و جبهه متحد كرد می دانم.
*در دولت جدید باید مطالبات گسترده تری مطرح كرد
»محمد دره وزمی« از فعالان سیاسی قروه گفت: مهم نیست كه كردها به دولت جدید راه یابند یا نه، ناكامی هم مطرح نیست، بلكه اصل مطالبات مهم است كه اصلاح طلبان كرد باید آن را در سطحی گسترده تر مطرح كنند.
او گفت: امروز تنها تغییرنگاه به كردهااصل نیست، بلكه باید رفتار حاكمیت نسبت به كردها تغییر كند. وی افزود: گفتمان دو گروه اصلاح طلبان كرد و جبهه متحد كرد با هم تفاوتی ندارند، بنابراین بحث تعامل و رویایی در این بین وجود ندارد بلكه به علت اهداف مشترك می شود در مقاطع مختلف موضع مشترك داشت و به هر شكل كه اعضای این دو گروه صلاح می دانند، روی فعالیت و مواضع مشترك تاكید كنند كه به نفع مردم هست.
دره وزمی خواستار آن شد كه اصلاح طلبان كرد برای دفاع از »حقوق شهروندی» و »حاكمیت رای مردم« ازجبهه دموكراسی خواهی حمایت كنند.
*كردها از مطالبات خود عقب نشینی نمی كنند
»رئوف قادری« نماینده سابق پاوه و اورامانات در مجلس پنجم از دیگر سخنرانان نشست اصلاح طلبان كرد بود كه تاكید كرد: مطالبات كردها تاریخی است، تغییری در آن روی نمی دهد و كردها از آن عقب نشینی نمی كنند.
او گفت، وضعیت اپوزیسیون به ما تحمیل شده و محصول یك شرایط تاریخی است وگرنه ما دوست داریم در حاكمیت سهیم باشیم.
وی با تقسیم بندی جنبش های كردی به »مذهبی«، »فئودالی« و »امروزی« (مدرن) گفت: امروز جنبش های سیاسی و اجتماعی در دفاع از مطالبات تاریخی مردم كرد تنها ادبیات خود را تغییر داده اند وگرنه مطالبات تاریخی تفاوتی نكرده است.
قادری گفت: شرایط امروزی دوران گذار و بسیار كوتاه است كه كردها هم باید با تاكتیك مناسب از آن عبور كنند. اگر مطالبات را هم كاهش دهیم، جامعه كردی دچار یاس و ناامیدی می شود.
به عقیده وی، باید با استفاده از شعار »عدالت« در دولت جدید، به دنبال مطالبات كردها بود، عدالت هم فقط توزیع سهم نیست، بلكه عدالت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم هست كه دستیابی به آن فقط ازراه سیاسی امكان پذیراست.
او گفت: ما باید مطالبات از دولت و حاكمیت را دسته بندی كنیم. وی در بخش دیگر از سخنان خود افزود: روزگاری عده ای می گفتند اصلاح طلبیم اما امروز آنان را در جمع خود نمی بینیم، در حق دفاع از حقوق ملت سكوت می كنند و به هنگام تقسیم حلوا در صف اول هستند.
*مطالبات باید به بدنه جامعه منتقل شود
كمال كنكاش دیگر عضو اصلاح طلبان كرد از جنوب آذربایجان غربی با تاكید بر انتقال مطالبات كردها از نخبگان به بدنه جامعه گفت: اصلاح طلبان و محافظه كاران در مواردی در مورد كردها و اهل سنت تفاوت دیدگاه دارند، اما در نهایت در یك سیاست مشخص و نفطه مشترك به هم می رسند. او گفت: ما نباید از ریزش نیروها نگران باشیم، چون جمع كوچك وبا كیفیت بهتر از جمع بیشترو بی كفایت است. وی تاكید كرد كه اگر حتی تنها بمانیم باید به راه خود ادامه دهیم چون رسالت تاریخی داریم.
*كردها از خلاء تشكیلاتی رنج می برند
»كیوان مهرگان« از فعالان سیاسی اسلام آباد غرب و روزنامه نگار جوان مقیم مركز خلاء تشكیلاتی را از مشكلات مهم كردها ذكر كرد. به اعتقاد او گروه اصلاح طلبان كرد می تواند این خلاء را پر كند.
وی با اشاره به شكل گیری جبهه دموكراسی خواهی و حقوق بشر كه از ائتلاف گروهها و نیروهای سیاسی تشكیل شده است،‌تاكید كرد كه اصلاح طلبان كرد باید نقش خود را در این گروه ایفا كنند و این امر می تواند در تحقق بخش هایی از خواسته های كردها موثر باشد.
مهرگان پیشنهاد كرد كه كردها به منظور ایجاد پشتیبانی بیشتر برای مطالبات خود با دیگراقلیت های مذهبی و قومی همكاری وائتلاف كنند.
*كردها حق خود را نگرفته اند
»سید مسعود حسینی« نماینده سابق قروه و دهگلان در مجلس ششم در سخنانش در نشست اصلاح طلبان كرد گفت: كردها از مرزها و امنیت ملی همواره دفاع از كشور در تاریخ ایران شركت داشته اند، اما آنهاحق خود را نگرفته اند و اگرحاكمیت به حداقل مطالبات كردها توجه می كرد امروز شاهد وضعیت فعلی نبودیم، در حالی خود  امروز می دانند در مناطق كردنشین چه می گذرد.
وی همچنین ضمن انتقاد از برخی فعالیت های اصلاح طلبان افزود: زمانی كه قانون مطبوعات از دستور مجلس خارج شد، برای لقمانیان نماینده همدان یا دانشجویان مشكل پیش آمد، نمایندگان باید تحصن می كردند، چون تحصن ما به دنبال رد صلاحیت نمایندگان این شائبه را به وجود می آورد كه به خاطر خودمان است نه مردم. وی عدم اتحاد معین و كروبی در انتخابات ریاست جمهوری انتقادی دیگر بر اصلاح طلبان ذكر كرد و گفت: وقتی ان اختلاف به وجود آمد، این شکاف در بین مردم هم شكل گرفت.
*راس اصلاح طلبان با بدنه ارتباط نداشتند
»مسعود كریمی« از فعالان سیاسی مریوان هم در این نشست نداشتن ارتباط راس با بدنه را از جمله خطاهای اصلاح طلبان ذكر كرد و گفت:‌اگر چه در گذشته ارتباط با شهرستان ها كم بود، اما باید مطالبات را به درون جامعه ببریم. او گفت:‌ امروز اختلاف های متعددی در زمینه سیاسی و مذهبی در كردستان به وجود آمده و ما باید سعی كنیم این اختلالات رابه حداقل برسد.
*اتحاد مانع تقسیم نیروها می شود
»دارایی«، از فعالان سیاسی ایلام و عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان كرد گفت كه كردهای زیادی از علاقه مندان به فعالیت های سیاسی دراین تشكل و »جبهه متحدكرد« تقسیم شده اند، بنابراین اتحاد این دو گروه كه اشتراكات زیادی با هم دارند،‌از تقسیم نیروها جلوگیری می كند.
وی با اشاره به ادبیات منفی مخالفان نسبت به گروههای نوپای كردی گفت: اگر با هم متحد شویم هزینه های سیاسی كه باید پرداخت شود، كمتر خواهد بود.
 *انتقاد از عدم حضور زنان
»اسدی« تنها عضو زن شركت كننده در نشست ششم اصلاح طلبان كرد نسبت به حضور نیافتن زنان در چنین نشستهایی انتقاد كرد و گفت: زنان كه نصف جامعه هستند،‌باید ساختار شكنی كنند و در این گروهها فعالیت داشته باشند.
او پیشنهاد كرد كه در گروه اصلاح طلبان كرد گروههایی برای فعالیت تشكیل شود،‌تا برنامه های این گروه بهتر به فرجام برسد.
*دو گروه،‌دو فرصت
»مرادویسی»، روزنامه نگار كرد مقیم مركز گفت:كه تشكیل دو گروه كردی نه تنها نمی تواند علیه هم باشند، بلكه می تواند فرصتی مناسب تر برای فعالیت و طرح مطالبات كردها باشد.
او گفت كه جبهه متحد كرد و اصلاح طلبان كرد در روشها با هم متحد هستند اما در تاكتیكها با هم اختلاف نظر دارند،‌بنابراین حفظ استقلال این دو گروه می تواند برای هم نقش همپوشانی داشته باشد.
 وی تاكید كرد كه ما علیه هم موضع نمی گیریم و می توانیم با هم همكاری كنیم و در صورت بروز اختلاف نظر می توانیم حداكثر، اعلام تحفظ نسبت به موضع گیریها داشته باشیم.
به اعتفاد وی،‌اصلاح طلبان كرد تا كنون فرصت های زیادی صرف توصیف و تبیین كرده اند و از این مرحله باید به سمت تغییر حركت كنند. ویسی همچنین منشور اصلاح طلبان كرد را قرائت كرد كه پیشنهادهایی برای اصلاح آن از سوی حاضرین مطرح شد.
*با گروههای سیاسی همكاری كنیم
»سید هاشم هدایتی« دیگر عضو اصلاح طلبان كرد با اشاره به تشكیل جبهه دموكراسی و لزوم پیوستن اصلاح طلبان كرد به این جبهه به تاكید گفت: یكی از اشتباهات گذشته ما عدم تعامل با فعالان و گروههای سیاسی كشور بود كه امروز باید زمینه این تعامل را بیشتر كنیم.
به گفته او،هم اكنون دو رویكرد در مورد رسیدن به حق كردها وجود دارد :دیدگاه نخست اعتقاد دارد كه از راه دموكراسی به حقوق كردها می رسیم و دیدگاه دوم بر این باور است از زاویه كردها به دموكراسی می رسیم.
او گفت: ما علاقمندیم كه دموكراسی به یك فرهنگ  تبدیل شود.
به اعتقاد وی ادبیات سیاسی امروز نسبت به كردها با پنج سال پیش تفاوت دارد.
وی افزود: ما كردهادر ایران اقلیت هستیم و باید به دنبال روش و فرمولی باشیم كه به حقوق خود برسیم.
*مباحث جدید مطرح كنید
»حیدری زاده«نیز كه به عنوان فعال تشكلهای غیر دولتی كرماشان سخن می گفت خواستار آن شد كه در جلسات بعدی مباحث جدید مطرح شود. او گفت: بعد از برگزاری شش جلسه،‌اصلاح طلبان كرد هنوز مباحث قبلی را مطرح می كنند.
او پیشنهاد كرد كه تفكرات و اندیشه های كردی كه حداقل اشتراك با هم دارند با هم ائتلاف و نسبت به مسایل كردی موضع گیری كنند. به اعتقاد وی عدم انتشار آئین نامه خاص اصلاح طلبان كرد این شائبه را در اذهان ایجاد كرده كه این گروه افرادی هستند كه برای حمایت از دكتر معین جمع شده اند.
وی همچنین نسبت به موضع نامشخص این گروه نسبت به حوادث كردنشین انتقاد كرد اما مسئولان جلسه اعلام كردند كه موضوع گیری شده است.
*پراكندگی اندیشه های كردها
»محمد یزدانپناه«، از اصلاح طلبان كرد در استان آذربایجان غربی نسبت به پراكندگی اندیشه های كردی انتقاد كردو گفت: متفرق بودن اندیشه ها و افكار كردها باعث شده كه حتی مدیران كوچك نیز از آنها حساب نبرند و اگر متحد نشوند باز چنین خواهد بود.
وی با اشاره به تشكیل فراكسیون كرد مجلس ششم به عنوان موفق ترین گروه كردی،‌تاكید كرد كه تشكیل چنین جمعهایی باید ادامه داشته باشد.
او نیز پیشنهاد كرد كه اصلاح طلبان كرد و جبهه ی متحد كرد با هم یك گروه كردی را تشكیل دهند. او گفت: در حال حاضر نخبگان كرد در حاكمیت حضور ندارند و 25 سال است كه در شهری مثل مهاباد یك پروژه اجرا نشده است.
یزدانپناه تاكید كرد كه كردها ذاتا اصلاح طلب و به دنبال اصلاح طلبی هستند.

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :