قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/۱٠/۱٦

بیانیه ی اعلام موجودیت تشكیل جبهه متحد كرد
12 دی 84
سیروان نیوز: همزمان با كنفرانس مطبوعاتی مهندس »بهاء الدین ادب« و »صالح نیكبخت« از اعضای موسس جبهه متحد كرد برای اعلام موجودیت این تشكل، بیانیه ای با امضای مهندس ادب و با عنوان بیانیه فراخوان جبهه متحد كرد منتشر شد كه در آن روند تشكیل، ضرورت تاسیس و چشم اندازهای پیش روی این تشكل تازه تاسیس تدوین شده است. سیروان جهت اطلاع رسانی به مخاطبان خود متن این بیانیه را به شرح زیر منتشر می كند.


بیانیه ی فراخوان تشكیل جبهه متحد كرد
هم میهنان عزیز ایرانی
خواهران و برادران كرد

تاریخ 2700 ساله ایران به عنوان وطن همه ایرانیان از هر قوم و ملتی نشان داده است كه دغدغه حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی ایران همواره محور پیوستگی نژادی و تاریخی ایرانیان بوده و این پیوستگی راز بقای ایران و نجات كشور در مقابل هجوم و اشغال بیگانگان می باشد. كردها به عنوان بخشی از ایرانیان اصیل از آسیای صغیر و رشته كوههای توروس تا دره ها و دامنه های زاگرس از دیرباز و آن زمان كه نیاكان آنان نخستین حكومت پادشاهی را بنیاد نهادند و تمام ساكنان ایران زمین را در زیر پرچم حكومت ماد متحد نمودند، نخستین منادیان وحدت و یكپارچگی ارضی ایران بوده اند. مادها حقوق همه ملل و اقوامی را كه در ایران زمین با تمام گستردگی جغرافیایی آن زندگی می كردند به رسمیت شناخته و با آنان به نیكی رفتار كرده اند.
در دوران اسلامی هم هر گاه در ایران یا سرزمینی دیگر قدرت سیاسی در دست كردها بوده یا فرماندهی لشكری را به عهده داشته اند سلاطین و امرای كرد نه تنها حقوق اقوام و ملل دیگر و پیروان سایر ادیان را محترم شمرده و موجبات پیشرفت و آبادانی مناطق تحت فرمانراوایی خود را فراهم كرده اند، بلكه حتی در میدان جنگ با دشمنانی كه بر آنها تاخته و شمشیر كشیده بودند جوانمردانه رفتار كرده اند، كردار سلطان صلاح الدین ایوبی و كریم خان زند با دشمنان،‌و خاندان های حسنویه و بابان و گنجعلی خان سردار نامی كرد در مصر و ایران و عراق كنونی گواهان این مدعا به درازای تاریخ می باشد. این وضع تا زمانی كه شاهدان ناتوان و حكام بی لیاقت موجب تجزیه ایران شده و بخش هایی از منطقه كردنشین زیر سلطه بیگانگان قرار گرفت، ادامه داشت.
با وجود این سابقه روشن، كسانی كه بقای خود را در ایجاد اختلاف و تفرقه در میان ایرانیان می دانند،‌ مستقیما و یا با تحریك دشمنان قسم خورده ایران و برای سرپوش نهادن بر اهداف و جنایات و ناتوانی های خود نغمه ساز كرده و ما كردها را كه افتخار تشكیل نخستین حكومت متحد كننده همه ساكنان این سرزمین را داشته ایم متهم به تجزیه طلبی می كنند. در حالی كه كرد ایرانی است و توطئه گران با ایجاد تفرقه و نفاق در میان كردان از یك طرف و كردها و سایر اقوام ایرانی از طرف دیگر، گسیختگی وحدت ایران را هدف قرار داده اند.
هم میهنان گرامی
در پنج سده ی گذشته حكومت های ایران همواره حقوق مردم كرد را تضییع كرده اند. اگر بر سایر مردم ستم روا می شد این ستم در مورد كردها مضاعف بود، به فرهنگ ملی كرد: زبان، آداب و رسوم و عقاید آنان و ... توجه لازم نشده است. از آموزش به زبان كردی و انتشار كتاب و نشریه به این زبان جلوگیری به عمل آمده است. در 26 سال اخیر هم كه طبق قانون اساسی می بایست زبان كردی در مدارس منطقه كردنشین تدریس شود، درخواست های مكرر و مستمر مردم و نمایندگان آنان در این مورد بی پاسخ ماند. صدا و سیما كه می بایست مروج و احیاگر فرهنگ ملی و تقویت كننده زبان های ایرانی در كنار زبان فارسی باشد نه تنها اهتمامی به این كار نمی دهد، بلكه روز به روز كیفیت برنامه های كردی را از لحاظ محتوایی محدودتر كرده است. معدود نشریات مناطق كردنشین یا توقیف شده و یا با محدودیت انتشار روبه رو شده است. محدودیت چاپ كتاب به زبان كردی نیز از مواردی است كه كمتر نویسنده، شاعر، ناشر و روشنفكری است كه با مشكلات آن مواجه نشده باشد. موسیقی كردی كه ایرانیان به آن دلبستگی ویژه دارند چنان با تنگناهای آشكار و پنهان روبه رو است كه اكثر هنرمندان و گروه های نام آشنای موسیقی كردی یا جلای وطن كرده و یا خانه نشین شده اند.
مناطق كردنشین در مجموع از لحاظ شاخص های توسعه اجتماعی مانند: آموزش و بهداشت و درمان و تامین اجتماعی با هیچ یك از استان های مجاور قابل مقایسه نمی باشد. نتایج عدم توسعه اجتماعی و مشكلات اقتصادی چنان نگران كننده است كه دل هر انسان شرافتمندی را به درد می آورد. به عنوان مثال در حالی كه تا 30 سال پیش تعداد معتادان بعضی از شهرهای كردستان انگشت شمار و انگشت نما بود، امروز این تعداد حتی در شهرهای كم جمعیت منطقه به هزاران نفر رسیده است.
از لحاظ اقتصادی با وجود برخورداری مناطق كردنشین از مهم ترین عوامل و منابع رشد و توسعه اقتصادی (آب،‌ خاك، اقلیم، كانی ها و مواد اولیه صنایع مختلف، نیروی انسانی ماهر و منضبط، موقعیت جغرافیایی مناسب از نظر تجارت داخلی و منطقه ای) همچنان در پایین ترین سطح از نظر درآمد سرانه و رفاه در بین استان ها و مناطق كشور قرار دارد و دستخوش عوارض شدید عقب ماندگی های اجتماعی، اقتصادی و غنی (مهاجر فرستی، بیكاری مزمن، فقر، عقب ماندگی تكنولوژیكی در همه بخش های اقتصادی) است.
از لحاظ سیاسی نیز نه در صد سال گذشته و نه طی 26 سال اخیر (به جز دوران محدودی)، حتی اجازه اداره شهرها به كردها داده نشده است. ایجاد تشكل های سیاسی در این مناطق با موانع جدی رو به رو می باشد. نگاه امنیتی به منطقه همواره نخبگان و دلسوزان كرد را در بیم و هراس قرار داده است. مردم به عنوان صاحبان واقعی قدرت تقریبا نقشی در اداره این مناطق و نظارت بر كار مسئولان ندارند. كردها در مدیریت سیاسی كلان و میانی كشور نیز نقشی نداشته و تاكنون كمتر مقامی به نام كرد در سطح وزارت یا معاونت وزیر و یا مدیریت سایر قوا داشته اند. علیرغم اینكه شجاعت و میهن دوستی كردها زبانزد است و در گذشته بهترین سرداران و امرای ارتش از كردها انتخاب شده اند، در 26 سال گذشته كمتر كردی به مقام امیری و فرماندهی در نیروهای مسلح منصوب شده است.
مجموعه عوامل فوق باعث شده كه بین مردم مناطق كردنشین و حاكمیت سیاسی كشور شكاف آشكاری به وجود آید و هرگونه اعتراض و حتی انتقاد مردم به جای پاسخ منطقی و با گفتمانی سیاسی، با تندی روبه رو شده و یا انگی به آن زده اند. هر گاه در برهه ای نمایندگان منتخب مردم جهت اقدامی پركردن این شكاف آشكار به عمل آورده اند به جای استقبال از آنان راه حذف آنها را در پیش گرفته اند. برخوردهای حذفی، و بی پاسخ ماندن مطالبات مردم كه هر روز تعداد آن بیشتر و حل آن مشكل تر می گردد، موجب شده است كه استقبال مردم از انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراها در مناطق كردنشین در پایین ترین سطح در كشور قرار گیرد.
هم میهنان عزیز
انباشت مطالبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مردم در این مناطق و عدم پاسخگویی حاكمیت به این مطالبات، و فقدان سازمانی فراگیر كه بیانگر خواست ها و زبان مشترك مردم كرد باشد، ضرورت ایجاد تشكلی فراگیر از همه ی فعالان سیاسی و نخبگان مردم كه بتواند در این شرایط نماینده مردم كرد با هر دین و مذهب و عقیده ای و در هر كجای ایران را باشد فرا روی ما قرار می دهد.
هیات موسس با درك شرایط تاریخی و ضرورت پیگیری خواسته های مردم،‌ خواهان تشكلی است كه پیگیر حقوق تضییع شده مردم كرد باشد. ما به عنوان موسسین با اتكاء به خداوند متعال و اعتقاد به حفظ وحدت و تمامیت ارضی ایران، از همه اشخاص حقیقی یا حقوقی مدافع حق توسعه مردم مناطق كردنشین دعوت می كنیم كه در چارچوب قانون اساسی و قوانین جاری كشور و میثاق ها و اعلامیه هایی كه كشورمان در مراجع و سازمان های بین المللی پذیرفته است،‌با تشكیل جبهه ای واحد و با توجه به گستره ی خواسته های مردم در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در هر زمینه ای كه اشخاص توانایی دارند به صورت ممكن همكاری و كمك نمایند.
بر این تاكید می كنیم پیگیری این مطالبات به صورت مدنی و مسالمت آمیز می باشد و هر گونه اعمال خشونت در مطالبه و تحقق خواسته ها و یا در واكنش به آن را از هر طرف مردود و محكوم می دانیم. در تشكلی كه ما خواهان ایجاد آن هستیم كلیه اشخاص فعال در حوزه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می توانند با حفظ مواضع و سلایق خود، حول محورها و مشتركاتی چون: مردم سالاری بر پایه دفاع از آزادی بیان، آزادی اندیشه، آزادی تشكیل اجتماعات قانونی، حفظ كرامت انسانی و حاكمیت قانون و عدالت اجتماعی بر مبنای رفع تبعیض در بین مردم،‌عدم تحقیر انسان ها و برخورداری آحاد مردم از حقوق برابر، حاكمیت شایسته سالاری به جای وابسته سالاری و جلوگیری از بهره وری افراد خاص از رانت های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، متحد شده و ضمن فعالیت پیگیر جهت نهادینه كردن این خواسته ها و حفاظت از آن، در راه توسعه متوازن مناطق كردنشین در هر چهار حوزه فوق فعالیت كنند. فعالیت حول سه محور دموكراسی، عدالت و توسعه متوازن مستلزم وحدت و اتفاق همگانی است. امروز زمان اتحاد و اتفاق و همدلی و همراهی و همزبانی است. تفرقه ما را محروم تر و دورتر از هم نموده و تفرقه اندازان را به اهداف خود نزدیك تر خواهد كرد.
تاریخ گواهی می دهد كه ما كردها همچون سایر هم میهنان ایرانی خود غالبا از عدم اتحاد و تفرقه ی داخلی شكست خورده ایم. نخبه كشی و تخریب چهره های درخشان كرد با دست خویش در تاریخ ما سابقه زیانباری دارد. شكست جنبش های كرد همیشه ناشی از قدرت و یا توطئه دشمن نبوده است. تفرقه، فقدان تشكل واحد و برنامه مشخص و یا طرح خواستهای ناهماهنگ با شرایط زمانی از عوامل اصلی این شكست ها بوده است.
تاریخ پر فراز و نشیب كشور و سرگذشت مردم كرد نشان داده است كه هیچ گروهی تاكنون نتوانسته و نمی تواند مدعی رهبری سیاسی همه مردم باشد. هر فرد و گروهی كه با هدف حذف دیگران به میدان آمده و یا فعالیت دیگران را نافی بقای خود بداند قبل از رقیب از بین می رود.
به همین جهت حل مسایل كردستان و كوشش برای نیل به دموكراسی، عدالت و توسعه متوازن مستلزم ایجاد جبهه متحدی از فعالان سیاسی، احزاب، انجمن های زنان و جوانان و دانشجویی و صنفی و كانون های فرهنگی و تشكل های غیر دولتی (NGO) است كه مستقل و بدور از وابستگی در تعامل و همكاری با تشكل های ملی كشور باشد.
این جبهه شبیه، رقیب و بدیل هیچ حزب و سازمانی نیست و می تواند از گرد هم آوردن پتانسیل ها و امكانات موجود ولی پراكنده، پشتوانه ای گرانسنگ در راه تحقق اهداف فوق به دست آورد. در خاتمه تاكید بر این نكته ضروری است كه تشكیل جبهه متحد كرد و تحقق آن، زمینه مشاركت موثر كردها در تصمیم گیری ها و تصمیم سازیهای ملی و منطقه ای و حفظ منافع و  تحكیم همبستگی مردم كشور را فراهم می آورد. بنابراین نباید فراخوان تشكیل جبهه متحد كرد موجب تمركز نگاه ویژه، و بسیج سخنرانان و تریبون ها علیه این جبهه شود. انتظار داریم رسانه های همگانی سراسر كشور به ویژه نشریات محلی كه به زبان های كردی و فارسی و غیره منتشر می شوند در اطلاع رسانی و فراهم كردن زمینه گسترده برای ایجاد این جبهه به ما كمك كنند. ما برای تحقق اهداف فوق دست دوستی و همكاری و اتحاد به سوی همه آزادی خواهان و عدالت طلبان دراز می كنیم.

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :