قصر فرهاد
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: فیض اله پیری - ۱۳۸٤/۱٢/٢

دكتر مظفر پرتوماه  چهره‌ماندگار كردستان

سايت ئاسوکورد دكترمظفر پرتوماه نامي آشنا براي مردم ايران به ويژه مردم كردستان است. غالب افراد ميانسال و مسن كردستان با نام مظفر پرتوماه آشنايند و كمتر ايراني هست كه در عرصه علم و تكنولوژي فعاليت داشته باشد اما با نام دكتر پرتوماه آشنايي نداشته باشد. كساني كه در عرصه فناوري هسته‌اي كار مي‌كنند، افرادي كه با سازمان فضانوردي آمريكا (ناسا) آشنا هستند و دانشجوياني كه با كار و حوزه فعاليت انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا در ارتباط هستند بايد دكتر مظفر پرتوماه را هم بشناسند چون نام پرتوماه با آن اماكن آميخته است.
دكتر مظفر پرتوماه در سال 1320 در محله جورآباد سنندج در خانواده‌اي متدين و زحمت‌كش ديده به جهان گشود و پدر وي مرحوم صيد محمد و مادرش مرحومه گل اندام پرتوماه نام داشتند كه با پاكي و صداقت و زحمت، زندگي خود را سپري مي‌كردند. پرتوماه تحصيلات ابتدايي خود را در سنندج آغاز كرد و تحصيلات ششم ابتدايي و سيكل اول را با عنوان شاگرد ممتاز در شهر سنندج گذرانيد، سپس وارد دانشسراي مقدماتي شده و بعد از دو سال تحصيل به عنوان شاگرد نمونه ديپلم ناقص را اخذ مي‌نمايد و بعد از آن وارد دبيرستان هدايت سنندج شده و با عنوان شاگرد اول در شهر سنندج در رشته رياضي فيزيك موفق به اخذ ديپلم كامل متوسطه مي‌شود. بعد از گرفتن مدرك ديپلم و شركت در آزمون سراسري به عنوان شاگرد ممتاز سنندج و نفر هفدهم كشور در كنكور سراسري وارد دانشسراي عالي تهران مي‌شود مدت سه سال در دانشسراي عالي به تحصيل پرداخته كه در آنجا نيز به عنوان نفر اول شناخته مي‌شود، همين شاگرد اول بودن‌ها به لطف خداوند زمينه اعزام ايشان را به آمريكا از سوي وزارت فرهنگ وقت فراهم مي‌نمايد. علاقه به زاداگاه و ديار سبب مي‌شود تا زمان آماده شدن براي سفر به خارج و فراهم آمدن سازوكار تحصيل، تهران را ترك و به كردستان رجعت و بعد راهي سقز شود تا در كسوت شريف معلمي خدماتي را به مردم آن ديار عرضه نمايد.
مدت 5/1 سال در سقز به تدريس دروس رياضي، فيزيك و ادبيات فارسي مي‌پردازد.
و بالاخره در سال 1964.م جهت ادامه تحصيل راهي آمريكا شده و در ايالات سردسير وسكانسينا شهر ماديسون اقامت مي‌گزيند و بعد از فراگيري زبان انگليسي و تشكيل خانواده در دانشگاه وسكانسين يكي از ده دانشگاه معتبرو مهم آمريكا در رشته فيزيك هسته‌اي تحصيلات خود را تا مقطع دكترا ادامه مي‌دهد. گرچه مدت سه سال در دانشسراي عالي ايران به تحصيل پرداخته، اما عدم تناسب دروس ارائه شده در ايران با رشته انتخاباتي سبب مي‌گردد تحصيلات خود را از ابتداي مقطع كارشناسي دوباره شروع نمايد، اما در دو سال اول تحصيل، زيركي و ذكاوت ايشان توجه اساتيد را جلب مي‌نمايد، به گونه‌اي كه در رديف دانشجويان ممتاز آمريكا قرار مي‌گيرد و همين امر سبب كريديت كردن (احتساب واحدهايي كه قبلا در ايران گذرانده) بعضي از واحدهاي درسي مي‌شود. پس از گرفتن مدرك ليسانس با تعدادي از دانشجويان مسلمان ديگر كشورهاي مقيم آمريكا آشنا مي‌گردد و متوجه مي‌شود كه يك سال قبل، آنان تشكلي را به نام انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا تاسيس كرده‌اند. بي‌درنگ و نيز وارد تشكل گشته و به عنوان عضو رسمي فعاليت ديني خود را با آنان آغاز مي‌نمايند.
از آن بعد روزانه مشغول تحصيل و حضور در دانشگاه مي‌شود وديگر اوقات در انجمن دانشجويان به فعاليت مي‌پردازد. همين فعاليت سبب مي‌شود يكي دو سال ديرتر به درجه دكترا نائل آيد، دكتر پرتوماه از بابت اين كه دو سال ديرتر توانسته دكترا را بگيرد نه تنها نارحت نيست بلكه صميمانه از پروردگار تشكر و قدرداني مي‌نمايد، آنچنان كه خود مي‌گويد:« الحمدالله رب العالمين گرچه به واسطه فعاليت در انجمن دانشجويان يكي دو سال ديرتر توانستم دكترا بگيرم اما همين امر سبب پديده‌اي مبارك شد و آن اين كه به واسطه آن كارها توانستم از ميان دانشجويان مسلمان مقيم آمريكا در اغلب كشورهاي اسلامي دوستاني بيابم كه به واسطه آنان امروز در آفريقا، آسيا، اروپا و تقريبا در تمام دنيا شناخته شده‌ام پس صميمانه الحمدالله رب العالمين».
در سال 1968 هنگامي كه مسجدالاقصي توسط يهوديان به آتش كشيده مي‌شود و محراب و منبر سلطان صلاح‌الدين ايوبي در آن سوخت، سال بعد از آن، از طرف مسلمانان اروپا كنگره‌اي عظيم به نام رويال آبردهاو در لندن برگزار شد كه دكتر پرتوماه به نمايندگي انجمن اسلامي دانشجويان آمريكاي شمالي در آن شركت مي‌نمايد و با صدور قطعنامه و بيانيه‌هاي متعدد شديدا دولت اسرائيل را به خاطر اين جنايت محكوم و ناچار به واكنش مي‌نمايند. اسرائيل در پاسخ آن بيانيه‌ها اعلام مي‌‌دارد كه به آتش كشيده شدن مسجدالاقصي كار دولت اسرائيل و يهوديان نبوده بلكه فردي ديوانه و تبعه استراليا اين اقدام را انجام داده و حساب آن از دولت اسرائيل و مردم يهود جداست در واقع مي‌توان گفت كه اقدام جدي دانشجويان اسلامي، اسرائيل را وادار به ارائه چنين پاسخي كرد. در جريان سفر به انگلستان و شركت در آن كنگره عظيم صلابت و دلسوزي و دفاع جانانه از اسلام و مسلمانان از طرف مظفر پرتوماه بر همه عيان و محبوبيت ايشان در ميان هم مسيرانش دوچندان مي‌شود و همين امر سبب مي‌گردد كه پس از بازگشت به عنوان نايب رئيس انجمن انتخاب شود و يك سال بعد به عنوان رئيس انجمن زمام امور را در دست بگيرد. انجمني كه در آن زمان حدود 10 هزار نفر عضو داشته و امروز بر اثر فعاليت دلسوزانه دانشجويان تعداد آنها بالغ بر يك ميليون نفر است. در اقدام اول پس از انتخاب به رياست انجمن دكتر پرتوماه به اتفاق بقيه عضاي هيات رئيسه سه بنا را براي اجتماع مسلمانان در آمريكاي شمالي خريداري مي‌كند تا آنها را به مسجد و محل عبادت تبديل نمايند يكي كليسايي بوده در شهر تورانتوي كانادا، ديگري ساختماني در شهر ماديسون محل اقامت دكتر پرتوماه و سومي ساختماني در شهر ان آن بر ميتي گان.
پس از تاسيس آن سه مسجد در آمريكا براي اولين بار دانشجويان در اين انديشه فرو مي‌روند كه پس از فراغت از تحصيل و بازگشت به كشورهايشان تكليف اين امكان چه خواهد شد و چه كساني عهده‌دار آنها خواهند بود؟ لذا با همفكري به اين نتيجه مي‌رسند كه بايستي موسسه‌اي را به عنوان سرپرست املاك مسلمانان به ثبت برسانند تا از هدر رفتن آن اماكن جلوگيري شود. موسسه ثبت مي‌شود و دكتر پرتوماه به عنوان رئيس آن نيز انتخاب مي‌گردد و اظهار مي‌دارد: «يكي از بزرگترين افتخارات من در زندگي آن است كه سند تاريخي املاك موقوفه و مساجد مسلمان آمريكا را من به عنوان رئيس موسسه امضا كردم و در تاريخ آن كشور به ثبت رسيد.
نتيجه كار موسسه چنين شد كه سال گذشته 2004 كه كنگره اسلامي دانشجويان آمريكاي شمالي تشكيل مي‌شود و گزارش كار خود را ارائه مي‌دهند اعلام مي‌دارند كه تا به حال بالغ بر 7000 مسجد و املاك موقوفه زير نظر موسسه به ثبت رسيده است».
پس از كسب درجه دكتراي فيزيك هسته‌اي، در سازمان فضايي آمريكا (ناسا) فعاليت خود را آغاز مي‌كند. عشق و علاقه به دين مبين اسلام در وجود ايشان سبب مي‌گردد تا در ديار غربت و مغرب زمين هم بيكار ننشسته و براي تعالي و تبليغ اين دين آسماني وارد عرصه دعوت و تبليغ گردد و همين علاقه به اسلام سبب مي‌گردد تا بعد از پيروزي انقلاب اسلامي سال 57 جهت خدمت به كشور كه بنا بود در آن حكومت عدل اسلامي تشكيل گردد، غرب را رها و به آغوش ميهن باز مي‌گردد. ابتدا به پيشنهاد مرحوم طالقاني به عنوان نماينده دولت در هيات حسن نيت و ناظر بر انتخابات شوراي شهر سنندج-كه اولين انتخابات شوراي شهر در ايران بود و به ابتكار مرحوم كاك احمد مفتي‌زاده برگزار شد-انتخاب مي‌گردد، پس از انتخابات و برگزيده شدن 11 نفر به عنوان شوراي شهر سنندج، در سال 58 از طرف رئيس‌جمهور وقت (بني‌صدر) جهت همكاري با دولت مركزي دعوت و با عنوان مشاور عالي رئيس‌جمهور در امور علمي و رئيس سازمان صنعتي پژوهش‌هاي ايران منصوب مي‌گردد اما بعد از مدتي به دلايلي استعفا مي‌دهد و متعاقب آن او نيز همچون بسياري ديگر از انقلابيون كنار نهاده و به حاشيه رانده مي‌شود. به ناچار دوباره راهي غرب مي‌گردد تا فعاليت‌هاي خود رادر ناسا ادامه دهد، اما در آنجا هم به خاطر ايراني بودن، همكاري با شوراي انقلاب ودولت جمهوري اسلامي-كه در آن موقع دشمني سختي با آمريكا داشت و ماجراي گروگانگيري در ايران روي داده بود-مانع همكاري وي با ناسا مي‌گردند و عملا مورد تبعيض و بي‌مهري دولتمردان آمريكا قرار مي‌گيرد. لذا با پيشنهاد دوستانش در انجمن اسلامي دانشجويان، تحصيلات خود رادر زمينه فيزيك پزشكي پي مي‌گيرد و بعد از فراغت تحصيل در مقطع فوق دكتراي تخصصي در موسسه‌اي در زمينه درمان سرطان در بيمارستان ناسا كار خود را شروع و به موفقيت‌هاي چشمگيري در اين زمينه هم دست مي‌يابد كه از جمله آن اختراع دستگاهي براي درمان بيماران سرطاني است.
ايشان مدت 19 سال در بيمارستان ناسا در زمينه فيزيك سرطان فعاليت داشته و به دنبال حمله به برج‌هاي سازمان تجارت جهاني و مقر پنتاگون در نيويورك-كه مسلمانان در آمريكا و اروپا تحت فشار قرار گرفتند-ابتدا اخراج مي‌شود و بعدا براي جلوگيري از اقامه دعوا بازنشست مي‌گردد.
پرتوماه در مدت اقامت پس از انقلاب در ايران و همكاري با دولت و حضور جدي در كردستان و همچنين در طي مسير بازگشت به آمريكا-كه از كردستان تركيه عبور مي‌كند-به خوبي به عمق محروميت‌ها و مظلوميت‌هاي ملت كرد پي مي‌برد، لذا به محض بازگشت به اتفاق كردهاي ديگر كشورهاي كردنشين اقدام به تشكيل موسسه‌اي به نام حزب اسلامي كردستان مي‌نمايد و مجله‌اي تحت عنوان جودي منتشر مي‌كند تا از آن طريق محروميت و ستم‌هاي مضاعف ملت مسلمات كرد را به گوش جهانيان و امت اسلام برساند.
دكتر پرتوماه علاوه بر موفقيت چشمگير و كم‌نظير در عرصه علوم و تكنولوژي به عنوان يك شخصيت برجسته اسلامي نيز مطرح است وي به عنوان يك نماد برجسته از دانش آموختگان مسلمان برخلاف افراد ضعيف‌النفس كه اغلب مايه‌اي هم در عرصه‌هاي علمي كسب نمي‌كنند اما دچار خودباختگي و كنار نهادن هويت خويش مي‌گردند و اسلام را عامل عقب‌ماندگي مي‌دانند و به جاي خدمت به اسلام از سر دشمني در مي‌آيند! به شدت به ارزش‌هاي اسلامي پايبند است به ايراني بودن، كرد بودن، در محله فقير نشين جورآباد سنندج زيستن و از همه مهم‌تر به مسلماني خود افتخار مي‌كند. ايشان علي‌رغم اين كه مدت 42 سال است در خارج از كشور زندگي مي‌كنند اما آنچنان با زبان كردي و لهجه اصيل سنندجي صحبت مي‌كنند كه انگار روزي از اين سرزمين دور نبوده است، در نظر دكتر پرتوماه اسلام از هر چيزي عزيزتر و قبل از فراگيري هر علمي آموختن قرآن واجب‌تر است. وي علاوه بر اين‌كه حافظ قرآن و آشنا به علوم و معارف اسلامي هستند اخيرا نيز قرآن را به زبان كردي ترجمه و تفسير نموده و به ياري خدا در آينده‌اي نه چندان دور به چاپ خواهند رساند. مردادماه سال جاري 84 دكتر پرتوماه به زادگاهش بازگشت و در محافل ديني و علمي حضور جدي پيدا كرد و با ايراد سخنراني‌هاي جذاب خود، جوانان را ابتدا به تقوا، پرهيزكاري، آموختن تكنولوژي و تلاش براي آباداني ميهن و زدودن غبار محروميت توصيه و نصيحت كرد. كه حضور در ميان مردم و ايراد سخنراني چند ساعته در مساجد كردستان از جمله اين موارد بود.

فیض اله پیری
ایمیل: feizollahpiri@gmail.com فیس بوک: facebook.com/feizollahpiri
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :