بازگشت "کاحمه علی"به تلویزیون

 «رضا پشابادی» در گفتگو با سیروان: از لذت مردم لذت می برم


  عکس:فرسید اسعدی مقدم  

فیض اله پیری: «رضا پشابادی» بازیگر سریال روزهای خوش زندگی می‌گوید: وقتی وارد کا رحرفه‌ای می‌شوی، نباید «تیپیکال» بمانی وگرنه به مرور زمان بازیگر درحاشیه قرار می‌گیرد. بازیگر باید مخاطب را دنبال خود بکشد و درقالب شخصیت‌های متفاوت ظاهر شود. او وقتی می‌بیند که مردم از کارش لذت می‌برند لذت می‌برد؛ گفت وگوی سیروان را بااین بازیگر طناز را بخوانید.

* پیش ازپخش سریال روزهای خوش زندگی و بازی شما در نقش »کاحمه علی«، شناخت عمومی و سطحی از شما به انتشار غیر رسمی لوح فشرده »لیلی و قیسی« برمی‌گردد. بی مناسبت نیست که از تجربه کاری شما در حوزه تئاتر آغاز کنیم.

- مشخصا از سال 75 شروع کردم. ابتدا یک سال در کامیاران کلاس تئاتر رفتم. در مقطعی در جشنواره‌های شهرستانی و استانی شرکت داشتم. طنز جدی کار می‌کردم. بعدها چند فیلم کوتاه بازی کردم که هم طنز بود و هم غیرطنز. یادم می‌آید که یکی از همین کارها در بخش جنبی جشنواره‌ای در کردستان عراق راه پیدا کرد. بعدها براساس آشنایی که با آقای «ستار چمنی گل» پیدا کردم، زمینه حضور من در سریال روزهای خوش زندگی فراهم شد که شخصیت «کاحمه علی» را بازی کردم.

این شخصیت از دل مردم برخاسته بود. آیینه‌ای بود برای بیان برخی واقعیت‌های اجتماعی که خوب هم جواب داد. بالاخره شخصیت کا حمه علی توانست جای خود را در دل مردم باز کند. همین نقطه عطفی شد برای اینکه پیشنهاد جدید را هم بپذیرم. منتهی در سریال جدید، نویسنده، کاحمه علی را در موقعیت متفاوت قرار داده، اینکه کاحمه علی چند سال پیر شده و پسری به نام «بایزید» دارد که تحصیلکرده روانشناسی و تازه از اروپا بازگشته است. ترکیب فضای سنتی و مدرن در ادبیات و دیالوگ‌ها مشخص است. با کمک نویسنده و کارگردان و خلاقیت خودم تا حدودی شخصیت کاحمه علی را ویرایش کردیم. هم از نظر سنی و هم از نظر تکیه کلام‌ها. مثل بخش اول سریال، به دنبال خلق لحظات خوش برای مخاطبان هستیم و امیدواریم بتوانیم به این هدف برسیم.

*از نظر حرفه‌ای چطور؟

- در اثری به نام »روستای مرزی« برای «منوچهر هادی» کار کردم که از شبکه سوم سیما پخش شد. بعد یک تله فیلم به نام «مهر و بهمن» به کارگردانی «پرینا کاظمی‌پور» بازی کردم. یک فیلم سینمایی به نام «شب عروسی» کار کردم که قرار است از طریق شبکه ویدیوی خانگی پخش شود. کارگردانش آقای »سرکوت محمدی« است.

*شخصیت کاحمه علی در بازی قبلی بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. در فیلمنامه ، «کاحمه علی» همین بود یا اینکه هنرمند به این کاراکتر جان هنری ‌بخشید. می‌خواستم بدانم که شما چه میزان در تکامل شخصیت کاحمه علی تاثیر گذار بودید؟

- قطعا »کاحمه علی« با شخصیت واقعی »رضا پشابادی« فرق دارد. هم از نظر سنی و هم از نظر روابط اجتماعی. کاحمه علی شخصیتی تا حدودی توسعه و تکامل نیافته بود. بسیار حق به جانب بود و همه چیز را به سمت خود می‌کشید و مصادره می‌کرد. اما در شخصیت و من چنین چیزی نیست. اما خب شخصیت کاحمه علی باید این گونه ساخته و پرداخته می‌شد که طبیعتا نحوه بازی هنرمند برای خلق این شخصیت مهم است.  به نظرم واکنش مخاطب نشان می‌دهد که شخصیت خوب خلق شد.

* تفاوت سنی کاحمه علی در دیالوگ‌ها و نوع رفتار در سریال جدید احتمالا جالب توجه باشد.

-کاحمه علی در سریال روزهای خوش زندگی مربوط به نسلی دیگر بود. اما در بخش دوم سریال، متفاوت است.

* فکر می‌کردید که این شخصیت چنان مورد اقبال عمومی و توجه مردم قرار بگیرد؟

- اوایل نه، چون با عناصر رفتاری این شخصیت درگیر بودم. تصور می‌کردم که احتمالا جنبه توسعه نیافتگی این شخصیت به مثابه فاکتوری م

نفی مورد توجه قرار گیرد که بازتاب آن در اجتماع بسیار جالب نباشد. چون اولین کار حرفه‌ای تلویزیونی من هم بود، نگران بودم که این شخصیت نزد مردم منفی جلوه کند.

منبع: سیروان

http://sirwanweekly.com/Default.aspx?page=Complete&cp=5158

/ 0 نظر / 523 بازدید