اردشیر کامکار: پدر با ما رفتار ارتشی داشت!

* وقتی شما در آستانه دانشگاه رفتن قرار داشتید، انقلاب شد و به نوعی کامکارها عملا مدتی مسکوت ماندند. شما مشخصا چه زمانی خود را در این گروه یافتید؟

- خب، شکل گیری گروه اولیه کامکارها پیش از این زمانی بود که شما اشاره کردید. پدرم قبل از انقلاب چند گروه موسیقی داشت؛ گروه بزرگسالان و نوجوانان و گروهی هم از زنان تشکیل داده بود. ما در گروه نوجوانان بودیم. من حدود 7-6 ساله بودم که در گروه ساز می‌نواختم. همه اعضای گروه شاگرد پدرم بودند.

* امثال هوشنگ شگرف....

- آن موقع هوشنگ شگرف در گروه بزرگسالان بود. اما خوانندگانی مثل »کمال فدوی«، »فرید فرجپوری« و چند خانم دیگر هم بودند. خود »سعید« برادر فرید و ارسلان و این اواخر هم اردوان حضور داشتند. »عرفان وارستگان« و چند نفر دیگر هم بودند که الان نامشان را به خاطر ندارم. ما بعد از گروه نوجوانان به گروه بزرگسالان وارد شدیم که »هوشنگ شگرف« و »بهروز توکلی« و آقای »پیرظهیری« و »فتانه ولیدی« و ... حضور داشتند. گروه بزرگسالان کمی بزرگتر شده بود و جشن‌های فرهنگ و هنر شرکت می‌کردیم. مشخصا خودم از گروه نوجوانان شروع کردم و به بزرگسالان رسیدم. به تهران که آمدیم، من عضو گروه شیدا و عارف شدم. بعد ا زچند سال که اعضای گروه مثل آقای »حسین علیزاده« به اروپا رفتند، ما گروه کامکارها را بازسازی و احیا کردیم و کنسرت‌هایی را در تهران و شهرستان‌ها اجرا می‌کردیم.

* احیای گروه به خواست پدر بود؟

- پدرم خیلی علاقه داشت که گروه خانوادگی داشته باشیم. اما با تلاش برادر بزرگ ما آقا »هوشنگ« و فعالیت دیگر بچه‌ها گروه، را عملا ساماندهی کردیم.

* بعد از انقلاب ظاهرا پدر شما هم در گروه بودند. برنامه‌ای مشخص را به یاد دارید که ایشان به عنوان نوازنده حضور داشته باشند؟

- بله، در چند اجرای تهران حضور داشتند.

* شما از همان کودکی کمانچه می‌نواختید؟

- من ابتدا نزد پدرم ویولون یاد گرفتم. تا چند سال ویولون به دست داشتم و در گروه سازهای کوبه‌ای را هم می‌نواختم. مثل تنبک.

* انتخاب سازها از روی علاقه بود؟

- به هر حال ما در خانواده‌ای بودیم که همه اهل موسیقی بودند و از کودکی با موسیقی آشنا می‌شدیم. اما پدر با ما رفتاری ارتشی وار داشتند، مخصوصا با بچه‌های خودش. یعنی خیلی جدی بود و شوخی در کارش معنایی نداشت. ممکن بود بعضی از ما گاهی شیطنت به خرج بدهیم، اما او نظم خاصی بر رفتار هنرمندان اعمال می‌کرد و می‌توانم بگویم »دیسیپلین« نظامی داشت. اما این باعث شد که ما حرفه‌ای پرورش هنری پیدا کنیم و حرفه‌ای شویم.

* کمانچه را هم نزد ایشان آموختید؟

- پدرم ساز کمانچه را وارد کرد. چون می‌خواست موسیقی سنتی را هم در کردستان ترویج دهد . آن زمان موسیقی سنتی به شکل امروزی در کردستان نبود. عود را آورد و ارسلان به دست گرفت، من هم کمانچه می‌نواختم. آنجا شروع شد. خودم به صورت جدی از راه گوش و چشم دقت و گاهی کپی می‌کردم. آن موقع هوشنگ در دانشگاه تهران بود. وقتی به سنندج برمی‌گشت، می‌گفت: مثلا »آرشه« را این گونه بکش بهتر است یا پوزوسیون این گونه خوب است. ارسلان روی کمانچه و پوزوسیون‌ها خیلی به من کمک کرد.

* درباره نوازندگی شما اهل هنر باید نظر بدهند، اما آنچه که عیان است، چه حاجت به بیان است. چیره دستی شما به تایید اساتید برجسته رسیده است. شما چه تغیری در کمانچه صورت داده‌اید که امروز هنر شما مورد توجه اهالی فن است؟

- اولین نکته، شفافیت صدایی است. چون قدیمی‌ها یا به خاطر عدم توجه به تکنیک یا از لحاظ ساختاری که ممکن بود ساخت آرشه آنها مناسب نبوده نباشد و به سیم‌های دیگر می‌خورد، شفافیت نداشتند. ما سعی کردیم شفاف‌تر آرشه بکشیم و صدای کمانچه را بیرون بریزیم. بنابراین یکی روی شفافیت (سونوریته) زیاد کار کردیم و دیگری روی قدرت مانور، یعنی پوزوسیون‌های مختلف. قدیمی‌ها فقط از پوزوسیون اول می‌نواختند، امروز ما تا پوزوسیون 10 و 11 می‌رویم. یعنی قدرت مانور ساز را افزایش دادیم. حرکت‌های دوبل نت را به کمانچه اضافه کردیم. البته قبلا در ویولون استفاده می‌شد، اما به سبک خودمان در کمانچه پیاده کردیم.

* الگوی خاصی از کمانچه نوازان قدیمی مورد توجه شما بوده است؟

- آن زمان حتی وقتی که در کردستان بودم، نوارهایی از »هابیل علی اف« و »میدزینیان« کمانچه نوازان شوروی وقت بودند همینطور نوازنده‌هایی از آذربایجان و ارمنستان که الان حافظه ندارم. من از روی آثار اینها کپی برداری می‌کردم و چیزهایی یاد می‌گرفتم. حتی روی کمانچه نوازان لرستان که پوزوسیون‌های خام و غیر حرفه‌ای می‌رفتند، کار می‌کردم. در ایران هم از افرادی مثل »رحمت اله بدیعی« بهره می‌گرفتم.

* از متاخرین چطور؟

- موسیقی سنتی امثال »داود گنجه‌ای« برخی دوستان که با خودم کار می‌کردند برایم جالب توجه بودند. ردیف را البته پیش مرحوم »محمد رضا لطفی« و »پشنگ« برادرم کار می‌کردم. پوزوسیون را هم گفتم که نزد ارسلان کار می‌کردم؛ حرکت‌های آرشه و تکنیک‌هایی که برای پوزوسیون گذاری به کار برده می‌شود. این آموزش‌ها خیلی روی من اثر گذاشت. من البته فکری دیگر داشتم ودوست نداشتم فقط سنتی نوازی کنم. موسیقی سنتی را دوست دارم، اما می‌خواستم تغییری ایجاد کنم، به گونه‌ای که اگر کردی می‌نوازم متفاوت باشد. در اثر اخیرم که کاملا کردی است، بداهه نوازی روی موسیقی کردی دارم که هم از تکنیک‌های کمانچه و پوزوسیون‌ها استفاده کرده‌ام، هم از شفافیت صدایی و حرکت ملودیک و احساسی.

* تصور می‌کنم الهام گیری شما از موسیقی لرستان هم دور از ذهن نباشد. به هر حال لرستان در زمینه کمانچه پتانسیل‌های خاص خود را دارد.

- مقداری، از نظر موسیقی محلی بهره گرفتم. آنها هم خودشان از کردی گرفته‌اند.

* اجازه بفرمایید کمی هم از سنندج بگوییم. احتمالا شما بعد از کنسرت چهار سال پیش تاکنون به سنندج نیامده باشید.

- بله. سه چهار سالی می‌شود.

* بعد از این گذر زمان وقتی به سنندج می‌آیید چه حسی دارید؟ زمان و مکان بین شما و زادگاهتان فاصله انداخته است، در حالی که نسلی از شما در تهران متولد شده و بزرگ می‌شود.

- وجب به وجب خاک سنندج و کردستان برایم حالت نوستالژی و هیجان دارد. وقتی به سنندج می‌آیم تمام خاطرات کودکی من زنده می‌شود. از طرفی خوشحالم که شهر بزرگ و آباد می‌شود، اما از طرفی وقتی می‌بینم آن باغ‌های قدیم مثل گریاشان و کافه شیرین و بعضا صلوات آباد و آبیدر مثل گذشته نیست، ناراحت هستم. حسی بین شادی و غم. اما کاش مثل قدیم باقی می‌ماند. وقتی می‌بینم کانی شفا مثل قدیم نیست یا خبری از کانی و باغ‌های قدیمی نیست، قطعا حسرت ما زنده می‌شود.

* آخرین بار که به »خضر زنده« در آبیدر رفتید، چه زمانی بود؟

- به نظرم 7-36 سالی بشود. با طبیعت رابطه خاصی دارم، مخصوصا با طبیعت کردستان که در وجود ماست و ملودی‌های ما هم همین رنگ وجود دارند. خاطرات خاصی داریم. همینکه شما الان نام می‌برید، حال و هوای آن زمان و محله خودمان در من زنده می‌شود. البته اگر الان من به محله خودمان در سنندج بروم، از آن آدم‌های قدیمی خبری نیست نا آشنا هستم، شاید هم احساس غریبی کنم.

....................................................

منبع انتشار:شماره 824 هفته نامه سیروان، تاریخ هفتم اسفند ماه 1393
عکس: افشین فتاحی

/ 0 نظر / 62 بازدید