تغییر کرده ایم

*جناب آقای مرادی به نظر می‌رسد که با پخش سریال »روزهای خوش زندگی« صدا و سیمای کردستان تلاش کرد به مردم نزدیک‌تر شود، سریالی که با اقبال عمومی مواجه شد. آیا سیاست شما تغییر کرده است؟

عرض به حضور شما، واقعیت این است در این سه، چهار اخیر، در نگاه مدیران رسانه‌ای استان، با حضور جناب آقای علی نژاد مدیرکل محترم فعلی و حوزه معاونین مرکز، تغییراتی ایجاد شده و نسبت به گذشته اتفاقات مبارکی روی داده است. مهمترین مولفه هم در این حوزه بر مبنای مدیریت مشارکتی است. مشارکت را به این معنا عرض می‌کنم که ما از حضور نخبگان بهره می‌گیریم و هم در حوزه علمی و هم حوزه فرهنگی توانسته‌ایم ارتباط خوبی برقرار کنیم. تلاش کردیم سهم تحقیق و پژوهش در تولیدات بومی سهم بسزایی داشته باشد. تلاش کردیم مطالبات عمومی را خوب رصد کنیم. اعتقاد ما این است که رسانه استانی آیینه تمامی نمای استان باشد که مردم استان خودشان را در داخل آن ببینند. وقتی که مردم خودشان را در این آیینه ببینند و آن را متعلق به خودشان بدانند و بازتاب دهند واقعیت اجتماعی باشد خودشان را در آن اصلاح می‌کنند. با این دید برنامه ریزی و استراتژی شبکه استانی را طراحی کردیم. تلاش کردیم مصلحت با ذائقه و میل مخاطبان را نیاز سنجی بکنیم و مطالبه مخاطبان را متناسب با فرهنگ استان مشخص کنیم. بستر خوبی فراهم شد. شبکه استانی در افزایش دادن ساعت پخش شبکه‌های استانی در سراسر کشور پیشرو بود. ما با 18 ساعت از سال 90 شروع کردیم و بعد از یکی دو ماه این میزان را افزایش دادیم. وقتی این اتفاق افتاد، بستری ایجاد شد که هنرمندان استانی ما بتوانند همکاری بهتری با صدا و سیما داشته باشند. مهمتر از همه تلاش کردیم که براساس ظرفیت موجود، امکان شناسایی هنرمندان از ما سلب نشود. اقدامات خوبی صورت گرفته و هنرمندانی که بعضا از بانک اطلاعاتی ما خارج بودند و یا خارج شدند، دوباره شناسایی شدند و جلسات متعدد با آنها برگزار کردیم. اکنون بستری فراهم شده که این هنرمندان با ما همکاری کنند و حتی برخی از جوانانی که قبلا امکان کار برای آنها فراهم نشده بود، در محل آزمون قرار گیرند. در حوزه داخلی خودمان هم توجه جدی به شوراهای طرح و برنامه داشتیم و متناسب با پتانسیل‌های استان ظرفیت شناسی کردیم. شکر خدا براساس نظر سنجی‌هایی که در بهار صورت گرفت، شبکه استانی سیمای مرکز کردستان به لحاظ میزان مخاطب در رتبه سوم کشوری و به لحاظ توفیق در تولید کیفی رتبه اول شبکه‌های استانی قرار گرفتیم.

*الان آماری در اختیار دارید که مشخص می‌کند چند درصد برنامه‌ها به زبان کردی است؟

تقریبا همه برنامه‌ها ما در شبکه استانی سیما به زبان کردی است؛ مگر در برخی برنامه‌ها مثل برنامه خانواده که آن هم بخشی از برنامه، به خاطر حضور کارشناس فارس زبان، در حوزه صدا هم همینطور. ما فقط یک بخش فارسی در حوزه خبر داریم وگرنه 95 درصد تولیدات صدا و سیما به زبان کردی است.

*آیا برنامه مشخصی هم دارید که زبان معیار کردی در صدا و سیمای کردستان و مبنای تولید برنامه‌ها قرار گیرد؟

-این کار نیازمند برنامه ریزی خاصی است. اعتقاد داریم که وظیفه رسانه ملی و رسانه استانی پالایش زبان مادری و ترویج آن است. منتهی دست یافتن به این مهم خیلی مشکل است. چون اجماع نظر کارشناسی هم در سطح استان برای زبان معیار در کردستان وجود ندارد. بعضا زبان سورانی و عده‌ای گرایش اردلانی را معیار قرار می‌دهند. رسیدن به زبان واحد خیلی مشکل است. ولی تلاش ما این است که به اجماع نظر کارشناسی برسیم؛ ترکیبی از این لهجه‌ها.

*برای آموزش زبان کردی هم تغییری صورت گرفته؟

همین که برنامه‌های محلی ما به زبان کردی اجرا می‌شود، احترام به نظر مخاطب است. چون بخشی عمده آن آموزش است. اعتقاد داریم که مخاطب باید در برنامه‌های ما ظهور و حضور داشته باشد. یکی از فاکتورهای حضور مردم، توجه به زبان و فولکلور این مردم است. این از آن اتفاقات قابل توجه است.

*این تغییرات دیدگاه مدیران استانی است یا سیاست‌های مرکز شما را به این خط مشی ترغیب می‌کند؟

-اینجا خودمان در شورای طرح و برنامه تصمیم گرفتیم. می‌دانید که سالیان سال مطالبه مردم و مشخصا نخبگان بود که برنامه کودک به زبان کردی اجرا شود. اینک به زبان کردی برنامه برای کودکان تولید می‌شود. جالب است بدانید که حتی در آذربایجان غربی این اتفاق صورت نگرفته است. برنامه به زبان آذری تولید ‌شود. اما در اینجا به جهت احترام به مردم، این تصمیم اتخاذ شده است. الان هم چنانکه عرض کردم بیش از 95 درصد برنامه‌های ما به زبان کردی است.

*می‌دانید که تعدد شبکه‌های ماهواره‌ای کردی به اندازه‌ای است که حفظ مخاطب برای شما چندان آسان نیست و حتی افزایش و حفظ یک نفر مخاطب هم هنرمندی خاص خود را می‌طلبد. به عبارتی به خاطر تعدد و تنوع رسانه با نیازها و ذائقه‌های متفاوت فرهنگی، رقابتی محسوس برای افزایش و در عین حال حفظ مخاطب و تسلط بر افکار عمومی است. فکر می‌کنید با این شرایط می‌توانید در این رقابت موفق شوید؟ آیا غیر از این مواردی که شما اشاره کردید، برنامه و سیاست کلی خاص و نوآورانه برای رقابت با این شبکه‌ها دارید که به خوانندگان سیروان گزارش کنید؟

- اساسا الان مهندسی افکار عمومی دست خیلی افراد و نهادها نیست. رسانه‌ها خیلی هم هستند. اما من باید این را یادآور کنم که مزیتی که شبکه استانی کردستان دارد، بسیار متفاوت از شبکه‌های ماهواره‌ای است. مردم هم دنبال محتوای سالم، با محوریت تحکیم خانواده هستند. اعتقادم بر این است که اگر درست عمل کنیم -که بخشی از آن اتفاق افتاده و بخشی را باید بیشتر تلاش کنیم- مردم قطعا سراغ شبکه‌های ماهواره‌ای نخواهند رفت. این اتفاق [دوری از شبکه‌های ماهواره‌ای] روی داده است. گواه آن هم نظر سنجی‌هایی است در خصوص برنامه‌های صدا و سیما که خدمت شما عرض کردم. الان مردم کشور در حوزه تلویزیون در کشور سوم و در رادیو اول هستیم. از نظر رضایت مخاطب در رادیو اول هستیم. ایتمها را ما نظرسنجی نمی‌کنیم، در تهران براساس فعالیت‌ها انجام می‌شود. الان بیش از 80 درصد سیمای مرکز کردستان مخاطب دارد. این توفیق است. بله، ممکن است که ماهواره هم مزیت‌هایی داشته باشد که شاید ما از آن بی‌بهره‌ایم که ما از آن بی‌خبریم.

*نسبت به فعالیت این شبکه‌ها از جانب شما نگرانی وجود ندارد؟

قطعا ما تمام شبکه‌های ماهواره‌ای را مانیتورینگ و رصد می‌کنیم. این جور نیست که رصد نکنیم. نه اینکه نگرانی وجود ندارد. اما ما داریم تلاش می‌کنیم. بستر خوبی فراهم شده و برنامه ریزی‌های که دارد صورت می‌گیرد [اگر به انجام برسد] انشاءا.. نگرانی وجود ندارد.

*آیا می‌پذیرید که ضریب نفوذ شما در بین نخبگان نسبت به عامه مردم بسیار اندک است؟

نه، من این را موافق نیستم. در شرایط کنونی، شبکه استانی کردستان، شبکه‌ای است که نخبگان  وفرهیختگان آن را پذیرفته‌اند. این را با اعتقاد عرض می‌کنم و عامه مردم آن را باور دارند. گواه من حضور و همکاری بیش از 30 عالم در حوزه دینی است. بیش از 40 استاد دانشگاه در شبکه ما در حوزه‌های مختلف در برنامه‌های ما حضور دارند. البته معتقدم که صدا و سیما باید ارتباطش را با مجامع علمی دوسویه کند.

*شخصا منظورم گرایش فکری و سیاسی بود.

این بستر را فراهم کردیم. الان حضور دارند. اگر رصد کرده باشید. ما فراجناحی عمل می‌کنیم.

* سوال آخر را مطرح می‌کنم. سال 83 بعد از ناآرامی‌هایی که در مناطق کردنشین روی داد، نماینده وقت کرج که در راس هیاتی برای بررسی موضوع به سنندج آمده بود، با ما مصاحبه کرد و مشخصا از راه اندازی شبکه قوی ماهواره‌ای با زبان کردی خارج از شبکه استانی سخن گفت. آیا از این طرح خبری تازه برای مردم دارید؟ آیا صدا و سیما سیاستی مشخص برای راه اندازی شبکه‌ای متفاوت‌تر از صداو سیمای استانی نزدیک‌تر به مخاطبان کردی زبان دارد؟

بحث آن نماینده را من اطلاعی ندارم و اصلا نمی‌دانم. واقعیتش اطلاع چندانی نیست که برای شما توضیح بدهم چه اتفاقی دارد می‌افتد. اما الان شبکه بین المللی سحر را هم داریم که به زبان کردی هم برنامه پخش می‌کند. شبکه کردستان هم الان آپلینک و ماهواره‌ای است و می‌توان از هر نقطه‌ای به آن دسترسی پیدا کرد.

منبع: سیروان

http://sirwanweekly.com/Default.aspx?page=Complete&cp=5160

 

/ 0 نظر / 29 بازدید