نگران افتادن "کاحمه علی" هستم!

*خانم صالحی چه چیزی باعث شد که شخصیت کاحمه علی را دوباره احیا کنید و اساسا انتقال این شخصیت به سریال جدید چگونه اتفاق افتاد؟ 

- کار قبلی نشان داد که شخصیت کاحمه علی در میان مردم وجود دارد و با وجود تمام فاکتورهای قابل پذیرش و انتقادی این شخصیت که هر انسانی ممکن است داشته باشد، ملموس و یک واقعیت اجتماعی است و برای مردم قابل باور بود. شاید روزانه هر شهروند بارها چنین شخصیتی برخورد می‌کردند. البته بازی خوب رضا پشابادی در شکل دادن این شخصیت بسیار مهم و تاثیرگذار بود که در ذهن مردم قرار بگیرد. بعد از اینکه این شخصیت توانست در میان مردم جای گیرد. فکر کردم که اگر باز هم بتوانیم این شخصیت را دوباره به کار گیریم، بتواند، موثر واقع شود؛ مخصوصا در پدیده‌ای شوم مثل اعتیاد که تلخ است و شاید حضور این شخصیت و زبان طنز بتواند این آسیب اجتماعی را بهتر بتواند به چالش بکشد.

*استقبال مخاطب از این نقش تا چه میزان مشوق شما در به کارگیری مجدد این شخصیت شد؟ فکر می‌کردید این شخصیت را روزی در پروژه‌ای متفاوت از روزهای خوش زندگی احیا کنید؟

- اولا چارچوب صدا و سیما در این پروژه بی‌تاثیر نبود. مقوله برخورد دو نسل متفاوت با مقوله اعتیاد، برای خود من هم بسیار متفاوت بود. نهایتا به این نتیجه رسیدم که چه شخصیتی بهتر از کاحمه علی؟! به همین خاطر بود که این شخصیت دوباره خود را در سریال جدید بازیافت  عقیده‌ای عمومی در میان مردم عرف است که بهتر است هر کاری در اوج باقی بماند تا در ذهن مردم ماندگار شود.

*برخی سریال‌های تلویزیونی در شبکه‌های سراسری که در قالب بخش دوم، ادامه یافتند، عملا از چشم مردم افتاده‌اند. شما نگران سقوط در اوج نیستید؟ به نظر می‌رسد ریسک بزرگی کرده باشید.

- صادقانه بگویم که خودم از قبل موافق نبودم که مجددا کاحمه علی را در سریال دیگری یا ادامه همان کار دخالت دهم. به سختی خودم را راضی کردم. افتادن در اوج گاهی یک حقیقت است و من نگران افتادن کاحمه علی از اوج هستم. امیدوارم در سریال جدید درخصوص شخصیت کاحمه علی اینگونه نباشد. تصور هم می‌کنم با هنرمندی آقای پشابادی این اتفاق نخواهد افتاد. البته بعد از این سریال، به کارگیری شخصیت برای من تمام شده است. ممکن است شخصیتی مشابه مثل او شکل بگیرد ولی گمان نمی‌کنم، کاحمه علی دوباره با همین عنوان و نقش - دست کم از جانب ما- به تلویزیون بازگردد. به نظرم برای اینکه محبوبیت و ماندگاری کاحمه علی در دل مردم باقی بماند، همینجا باید به زندگی‌اش خاتمه داد.

*در سریال جدید خانه‌ای برای خوشبختی چه شخصیت جدیدی خلق کرده‌اید که مورد توجه مخاطب باشد؟

- در سریال قبل شخصیت مورد علاقه‌ام کاحمه علی بود. این را پیش از آغاز هم به آقای پشابادی گفتم. هرچند خود ایشان ابتدا نگران بود. در سریال جدید برای خودم شخصیت اشرف جالب توجه است.

*یعنی جای کاحمه علی را می‌گیرد؟

- به نظر خودم نه، ولی پا به پای او در ذهن مردم جای خواهد گرفت. نسبت به کاحمه علی ذهنیت قبلی وجود دارد، اما اشرف شخصیتی تازه است.

*پیشتر، شخصیت‌های کمدی در شکل اولیه طنز تلویزیونی در کردستان خلق شده بودند. فکر می‌کنید وقت آن رسیده که تیپ‌های متفاوت و جدی‌تری در حوزه طنز تولد پیدا کنند؟ به نظرت توانایی تولید فیلم در کردستان به نقطه‌ای رسیده که اذهان عمومی از آن شخصیت‌های اولیه بگذرد و چهره‌های جدیدی ببیند؟

- - چرا نه؟! متاسفانه همیشه این ترس در ذهن کارگردان‌های تلویزیونی وجود دارد که اگر با همان هنرمندان قبلی کار انجام نشود، ممکن است استقبال عمومی از آن نشود. ولی بالاخره باید از یک جایی تغییر را شروع کرد من خودم خوشحالم که ما موفق شدیم کاحمه علی را به مثابه چهره‌ای جدید به مردم معرفی کنیم و کار هم موفق از آب درآمد. اطمینان قطعی دارم که در سریال جدید هم شخصیت اشرف که آقای مظفر رحیمی نقش آن را برعهده دارند مورد توجه و اقبال مردم قرار بگیرد.

*شما مدتی است کارهای مشترکی با همسرتان آقای چمنی گل انجام می‌دهید در میان کردها بازتاب خوبی داشته است. آیا ین کارها را ادامه می‌دهید؟ پروژه مشخص دیگری برای آینده دارید؟

-کارهای مستند زیادی برای تلویزیون انجام داده‌ایم. اگر وقت شود دوست داریم کار کنیم. یک سریال با موضوع سه هزار ضرب المثل کردی به نام »شه‌وچرا« نوشته‌ام که نصف آن آماده است، رگه‌هایی از طنز دارد اما کاملا طنز نیست.

*پس مردم منتظر خلق و معرفی کاراکترهای جدید طنز از جانب شما باشند؟

نشاءا...

                                                                               منبع: هفته نامه سیروان

http://sirwanweekly.com/Default.aspx?page=Complete&cp=5157 

/ 0 نظر / 149 بازدید